pátek 19 červenec 2024
Text Size

Panasonic SC-HTB580EG-K (test): konečně lišta co pořádně hraje a nestojí majlant!

Poprvé se mi dostává do ruky čistokrevná zvuková lišta o které mohu s klidným svědomím prohlásit, že má smysl. Nejen že zvukový rozdíl okamžitě poznáte, ale nezaplatíte za ni ani patnáct, ani deset tisíc.  

foto: Panasonic

 

Hodnocení: 90 %   

pro: hutný a plný zvuk, a to nejen filmový, spolehlivá spolupráce s televizorem přes HDMI (ARC), bezproblémové napojení na zkoušená zařízení s Bluetooth, v podstatě nepotřebujete speciální dálkový ovladač

proti: není vidět na displej a i kdyby vidět bylo, písmo menu je nevýrazné, chybí režimy Dialogy a Noční kino, občas je třeba déle (po zapnutí TV) čekat na naběhnutí lišty 

shrnutí: Výborné dílenské zpracování, solidní vzhled, hutný a plný zvuk nejen ve filmech, ale například i ve stereu, a běžné muzice k mytí nádobí. Na klasiku se sice nehodí, ale snaží se a je to znát, a to nejen tady. Škoda jen, že se neovládá, či alespoň že se nastavení nezobrazují, i na televizoru!

 

 

Na snímku vidíte – ze spoda nahoru – aktuální zvukové lišty Panasoniku: SC-HTB8, testovanou SC-HTB580 a zatím nejvyspělejší SC-HTB680. Jsou určeny pod středně velký televizor, vadit ale myslím nebudou ani menšímu, tedy pod metr. Televizor se na ně nepokládá, lišta se jen například přisune ke spodnímu rámečku obrazovky. 

 

Panasonic bude v nejbližší době u nás prodávat tři zvukové lišty určené především jako doplněk k televizorům a DVD/Blu-ray přehrávačům: tu testovanou za 7.990 Kč, model střední třídy SC-HTB680EG-K (vyšší výkon, 8.499 Kč) a konečně základní dvoukanálovou SC-HTB8EG-K s výkonem 2x 40 W, bez podpory NFC, výstupu 1 080p a mj. i bez HDMI (ARC). Jak jsem se ale tento týden dozvěděl na akci v Rock Café, prodávat se bude i nejvyšší model SC-HTB880 (odkaz se otevírá do nového okna).

Ceny dvou „normálních“ zvukových lišt (HTB8 už takto označit nelze), nejsou sice nijak nízké, to je však problém nejen Panasoniku. Souvisí to například s použitými reproduktory, zpracováním či kvalitními materiály, takže se nedivte. V každém případě musím říci, že za ty peníze skutečně stojí a že hned po zapojení, které proběhlo naprosto ukázkově a dokonce se automaticky připojil i bezdrátový externí subwoofer, mě SC-HTB580 svým hutným zvukem vysloveně dostal! A to jsem opravdu ještě nezažil.

 

 

Panasonic SC-HTB580 má ovládání na pravém boku a lištu shora kryje bytelný kovový plech. Bezdrátový subwoofer můžete v rámci místnosti umístit kamkoli, jeho reproduktor vyzařuje směrem dolů. Mimochodem lišta je optimální pro menší pokoje do nějakých 25, možná 30 m2.

 

Design, zpracování a určení

To první je zajímavé a funkční i když chybky by se našly, to druhé, tedy zpracování, bylo ovšem zcela bez chybičky. A určení? K televizoru o úhlopříčce 42-50ʺ, tj. 107- 127 cm (to udává výrobce, ale jde pouze o délku lišty), ideálně pochopitelně značky Panasonic i když to samozřejmě není podmínkou, protože se přes rozhraní HDMI (ARC), odkaz se otevírá do nového okna, s tzv. zpětným kanálem bude zapínat a vypínat společně s televizorem (pokud si to povolíte). Pokud jde o to, pro koho je určena, pak pro ty, kdo nechtějí tahat kabeláž na plnohodnotné domácí kino typu 5.1, resp. spíše pro 3.1, ale požadují co nejkvalitnější zvuk, a to klidně i ve stereu. Tohle lišta podle mého splňuje. Nicméně je tu jeden zádrhel…

Základním problémem, kterým s designem mám, je to, že nevidím na stavový displej ze sedačky v okamžiku, kdy je umístěna na klasickém televizním stolku. Kdyby lišta ukazovala stav na televizoru a takto se i nastavovala, problém by zmizel, ale to neumí. Její displej je totiž natočen směrem vzhůru a ze vzdálenosti dva a půl, tři metry ho nemáte šanci v sedě spatřit. Možná byste na LCD viděli, pokud byste lištu zavěsili na stěnu. To si však netroufám posoudit. V každém případě písmo není nijak výrazné, takže o tom spíše pochybuji. 

Faktem ale je, že když ji jednou nastavíte, jediné co nejspíše budete potřebovat, je změnit přednastavený zvukový režim. A to bývá u většiny z nás jednou za čas... 

 

 

Dálkový ovladač je jednoduchý a také menu nastavení lišty má jen základní funkce. Povšimněte si párovacího tlačítka pro napojení zařízení s Bluetooth (na telefonu pak stačí zmáčknout vyhledávání…) a také ovládacího stylu. Vyvolání menu obstará Setup, Sound či Input, vybrání položky OK a pohyb v menu šipková tlačítka. 

 

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Zvukový výkon, osazení reproduktory: Po konzultaci s výrobcem, který měl na webu mylné údaje se dospělo k tomu, že je po délce lišty rozprostřena (vlevo, střed a vpravo) trojice jednopásmových plnorozsahových reproduktorů o průměru 6,5 cm (kónické) a jeden bassreflex. Externí subwoofer s reproduktorem o průměru 16 cm vyzařujícím směrem dolů je připojen bezdrátově a je opět vybaven bassreflexem. Celek je označen jako systém 3.1 o celkovém výkonu 310 wattů při zkreslení 10 % (THD). 
  • Bezdrátové propojení je vlastně dvojí: lišta (základna) směrem k napojovanému Bluetooth zařízení, typicky k mobilu, a lišta (základna) směrem k subwooferu. V prvním případě jde o Bluetooth bez uvedení verze, v druhém případě se odehrává na bohužel nezjištěné frekvenci. Obě spojení překvapila tím, že byla bezproblémová jak po stránce zvukové, tak samotným propojováním. Instalace (prvotní napojení) ve směru k subwooferu, proběhla jedna báseň a možná až příliš jednoduše. Nenastavují se totiž žádné parametry pro místnost… 
  • Ovládání je jednoduché a voleb je opravdu jen pár, což je vidět i na dálkovém ovladači (viz foto výše). Odehrávat se může ve dvou, resp. třech rovinách. Pomocí dálkového ovladače, tlačítky na boku lišty (viz foto) a také přes program v chytrém telefonu či tabletu Panasonic TV Remote 2 i když tady nikoli kompletně. V praxi pak dálkový ovladač s výjimkou úvodního nastavení ani nepotřebujete, protože pokud napojíte lištu přes HDMI (ARC), odkaz se otevírá do nového okna, bez potíží půjde řídit přes ovladač televizoru a zapne se (a vypne) automaticky. 
  • Rozhraní najdete v tabulce, ale nejspíše by chtělo zdůraznit, že lištu můžete napojit i na televizor, který nemá zpětný zvukový kanál, jen ji budete muset zapínat a vypínat zvlášť, stejně jako samostatně regulovat hlasitost. Primárně ji napojíte i na DVD či Blu-ray přehrávač a vlastně jakékoli jiné audio zařízení s patřičným výstupem.
  • Údržba nestojí ani za řeč, nicméně počítejte s tím, že reproduktory jsou nakloněny v nějakých 20, 30 stupních nad vodorovnou rovinu, takže pokud bude lišta položena, bude na ni sedat prach (při montáži na stěnu to hrozí minimálně). Na údržbu bude tudíž ideální dobrá mikro utěrku. Jinak se bát nemusíte, mřížka je kovová. Luxování bych ale neriskoval…

 

 

LCD displej je uprostřed lišty, ale jak vidíte, šikmo natočený a abyste na něj viděli, musíte se minimálně zvednout nebo dojít pomalu až k ní. 

 

Jaká je?

Otázka je standardní v každém testu na digirevue.cz, ale v tomto případě by spíše měla znít: „Co čekáte od zvukové lišty k televizoru?“ Tedy primárně určené k televizoru. 

Já bych čekal především rozumné stereo a pak něco, co se bude ze všech sil snažit nahradit domácí kino ideálně typu 5.1, tedy s pěti reproduktory a basovým subwooferem. A samozřejmě je tu požadavek na prostorovost. Ta tady nějaká je, ale náhradu za 5.1 rozhodně neočekávejte. Virtuální zvuk je „jen“ virtuální zvuk, a to i přesto, že je ve spojení s kvalitním Blu-ray přehrávačem Philips BDP 8000 hodně příjemný!

Lišta také skvěle hrála ve spojení s telefony Acer Liquid E3, Samsung Galaxy S2, levným a výkonným tabletem Ainol Numy 3G Sword (odkaz se otevírá do nového okna) a telefonem s NFC, Samsung Galaxy S4. Na ČT1 HD byl sice zvuk podáván překvapivě dobře, ale občas s poněkud potlačenými dialogy a bylo znát, že by se režim, který by je zvýraznil, hodil. Hodilo by se však i tzv. Noční kino, které tu taktéž není. 

Nejspíše, stejně jako já, také narazíte na nutnost utlumení subwooferu a pořekadlo „basa tvrdí muziku“ je tady znát snad v každém tónu. Ten je tu sice bezdrátový, ovšem nepozoroval jsem v tomto ohledu žádné problémy. Pravdou na druhou stranu je, že při bouřlivém filmovém zvuku uteče mnohé, ale choval se naprosto pohodově i při CD či muzice ve formátu FLAC. 

Co mohu posoudit v mé konkrétní instalaci, kdy jsem SC-HTB580 posadil ke kamarádově plazmě Panasonic GT60 z roku 2013, hodně oceňuji především spolehlivé chování, tedy zapínání a vypínání, i když někdy se lišta spouštěla trochu pomaleji a než zpětný kanál naběhl, bylo třeba počkat i dvě desítky sekund. To je ovšem dáno technologií, ale protože do té doby proudí zvuk z televizoru, není to nijak zásadní.

 

 

Tabulka vlastností

 

 

 

Ovládání je na pravém boku lišty a je tu – skoro – vše, co potřebujete pro provoz, včetně propojení se zařízením přes Bluetooth. Chybí mi jen výběr režimu zvuku (zvukového pole).

 

Číst 7809 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:28

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.