pátek 19 červenec 2024
Text Size

Ainol Numy 3G Sword (test): phablet za pár kaček. A výborný!

V černé i bílé, tu máme parádně vybavený phablet, nebo chcete-li tablet s telefonem, za velice příjemnou cenu. To sebou nutně nese otázku: „kde je problém?“ Občas tu nějaký opravdu je, ale k mému překvapení jsem narazil málokdy!  

foto: Satomar

 

Hodnocení: 85 %   

pro: za hubičku (!), naprosto parádní výbava, excelentní poměr cena/výkon, dobíjení přes USB, pro někoho i rádio a možnost propojení s Bluetooth hands-free pro běžné volání

proti: krátká doba provozu na akumulátor

shrnutí: Levný, dobrý a s minimem potíží, které ostatně najdete všude. Zpracování se zdá být solidní, stejně jako úroveň kompatibility. I přes nízkou cenu tak jde o zcela univerzálně použitelný tablet. Jen budete častěji dobíjet!

 

 

Horní část phabletu při pohledu zezadu. Vlevo je mechanika karty microSD (pod ní tlačítka hlasitosti, zapnutí/vypnutí), shora Mini USB a 3,5 mm jack pro napojení sluchátek (jako hands-free nepracuje). Proti vám je LED blesk, čočka pěti megapixelového fotoaparátu a jediný, vysloveně průměrný reproduktor, což se ovšem dá očekávat. 

 

Všichni máme tak nějak zafixováno, že „tableto-telefon“, nebo-li phablet, je drahá záležitost. A pokud přidáme jako další kritérium solidnost, rozumný výkon, zpracování a hlavně dvě SIM karty, resp. podporu opravdového telefonování, pak je dnes pomalu nemožné sehnat něco kvalitního a spolehlivého v nejnižší cenové relaci, což je momentálně požadavek většiny zájemců. Abychom si rozumněli, levných tabletů se SIM kartou je dost, ale v drtivé většině případů pracují pouze s mobilními daty a mají jednu SIM. Tady jsou dvě a obě rovnocenné, a to nebývá zvykem ani u mobilních telefonů.

 

 

Design, zpracování a určení

Tablet je tenoučký a vypadá jakoby stál jednou tolik. Výrobce tvrdí, že má navíc hliníkové tělo, což bez rozebrání jde ověřit jen těžko a těžko se tomu také věří. V každém případě je zadní stříbrná stěna plastová, ale zpracování je velice slušné. Vše sedí jak má, ale na zkrut bych tablet příliš nepokoušel…

Designově ani ergonomicky námitky nemám a i když jsem někde narazil na zmínku o problémové práci tlačítka hlasitosti, u mě bylo vše v pořádku. Směrem dolů se hlasitost zeslabovala, směrem nahoru zesilovala…

Tablet se také díky širším okrajům velice dobře drží i v jedné ruce, pro telefonování je pochopitelně klíčové, zda ho do ruky vůbec dokážete dostat, a právě to bude limitujícícm faktorem. Šířka 108 mm je prostě moc a tak největší otázkou je kompatibilita s nějakým hands-free k čemuž se ještě dostanu. Rozměry také budou určovat, pro koho je a pro koho není. Rozhodně však zapomeňte na vytáčení jednou rukou. Tady jste zcela bez šancí, pokud tedy nejste sněžný muž. Relevantně vám bude fungovat tak maximálně příjem hovoru. Mě nešlo ani to.

 

 

Dole vidíte základní ovládací tlačítka Androidu, nahoře pak rozdělené menu. Zleva stahujete roletku s upozorněními, např. pro nahrávané programy a SIM karty, zprava obvyklé nastavení, přístup na Bluetooth, Wi-Fi atd. atd.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej nepodporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je vcelku odpovídající zabudovanému jednoduchému IPS, resp. jeho cenové relaci. Musíte pochopitelně maximálně vytočit jas, což bude mít značný vliv už na tak vysokou spotřebu. Pohledové úhly jsou sice velice dobré, ale displej se leskne a při trochu větším natočení do stran má tendenci tmavnout. Změny na barevnosti jsem nepozoroval. 
  • Ovládání – základní tlačítka jsou softwarová přímo na displeji a doplňují je dvě hardwarové na pravém boku, kde je i mechanika karty microSD. Obě SIM karty jsou schované pod krytem ve spodní části. Počítejte s tím, že v některých aplikacích budou tlačítka, případně i horní lišta Androidu, vidět.
  • Spojení s notebookem s Windows 8 bylo bezproblémové a v nabídce jsou čtyři možné režimy, včetně volby „Pouze nabíjení“, „úložiště“ pro přenos souborů je třeba vždy manuálně povolit. V každém režimu je phablet dobíjen, nicméně díky použité verzi operačního systému ho při kopírování souborů nelze používat. Program pro synchronizaci s MS Outlook se nedodává.
  • Velikost a hmotnost: šířka 108 mm je určující a když se podíváte na phablet Alcatel One Touch Hero 8020D (odkaz se otevírá do nového okna), který má šířku 81 mm, uvidíte, že to jde i lépe. Rozdíl je ale také v ceně (3.590 Kč oproti 9.990 Kč), takže tohle bych Ainolu opravdu nevyčítal. 
  • Výdrž při přehrávání videa byla necelé 2 hodiny, pokud pojedete zároveň i běžné GSM, klidně se zkrátí pod hodinu a půl. Za vypnutého stavu se dobije za dvě hodiny, v okamžiku kdy se ho budete snažit dobít za provozu zjistíte, že to jde přes počítač či běžnou dobíječkou (5 V, do 1 A), velice, velice pomalu (deset, možná patnáct a více hodin – záleží na provozované aplikaci). Dodávaná dobíječka však nabízí 5 V, 1,5 A a ta už za provozu v pohodě dobíjet stíhá, takže opět za zhruba dvě hodiny (opět záleží na tom, co pouštíte) máte nabito. Faktem ale je, že při naprostém vybití a následném připojení dobíječky má Sword tendenci nezapnout se, takže bylo vždy třeba chvíli počkat dokud nenaběhnou 2 %, což jde při vypnutém tabletu velice rychle. 
  • Údržba – čelní sklo se hodně rádo „upatlává“, takže hadřík při ruce. Zadní stříbrná strana ale drží překvapivě dobře.
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – drobnosti bez vlivu na funkčnost (ovládací tlačítka jsou stále vidět); Angry Birds (hra) – drobnosti bez vlivu na funkčnost (ovládací tlačítka jsou stále vidět); Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) - drobnosti bez vlivu na funkčnost (ovládací tlačítka a horní lišta Androidu jsou stále vidět, byť někdy jen v náznaku); MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – aplikace se zobrazí, ale ohlásí nekompatibilitu; Voyo (Nova – TV archiv a videopůjčovna) – nezkoušen.

 

 

Kryt na spodní straně phabletu skrývá dvojici mechanik pro SIM plné velikosti. Pozor, ale na Micro SIM vkládanou přes adaptér. Já jsem ji do Swordu nedostal a problém tkví v nepatrně vyšším adaptér, který pocházel od T-Mobile.

 

Jaký je?

Mluvit o eleganci v tomto případě nemá smysl. „Tableto-telefon“, nebo chcete-li phablet, vypadá velice dobře a o tom žádná! I vlastnosti jsou více než odpovídající a v některých ohledech při porovnání napříč cenovými relacemi dospějete k tomu, že jsou pomalu stejné, jako u dvakrát, či spíše třikrát dražších strojů. Potíž je však se SIM kartami. Kvůli testování jsem byl nucen pořídit si Micro SIM a adaptér (nákup přímo u T-Mobile) a protože tady se pracuje s klasickou SIM, narazil jsem na to, že jsem kartu v adaptéru prostě nebyl schopen do phabletu zastrčit. Je to nepochybně adaptérem a je možné, že některý jiný bude fungovat. S běžnou SIM kartu nebyly problémy, chce to však trochu přitlačit. 

Podívejme se ještě na fotoaparát. Jeho kvalita je stejně jako u videa v podstatě standardní, ceně však zcela odpovídající, nicméně některé funkce lze považovat za nadstandardní. Má totiž automatické ostření, které bez problémů fungovalo, a také poměrně hodně nastavení. Video je natáčeno do Full HD a je vzhledem k ceně phabletu za dostatku světla rozhodně solidní. Díky vysokému výkonu je nejen slušně zaznamenáváno, ale i přehráváno. V tomto ohledu je myslím tento Ainol nad průměrem kategorie.

Pokud jde o kvalitu obrazu, IPS displej je opravdu jednoduchý (základní), ale rozhodně je lepším řešením, než snaha po nějaké „extra“ TFT klasice. Pravda je sice taková, že barvy jsou poněkud vyšisované, ale pohledové úhly jsou i přes jisté tmavnutí detailů velice dobré i když se LCD následně většinou tolik leskne, že se obraz většinou dá sledovat jen s obtížemi a kdybychom byly na ceně 2x či 3x vyšší mluvil bych o slabině. Tady pochopitelně nebudu…

Zvukový výstup není pro mono reproduktor nijak silný a je to znát zejména v MX Playeru, tedy při přehrávání videa, ale také hudby. I tak je to lehký nadprůměr. Při vytažení hlasitosti na maximum se přes zabudovaný reproduktor dá tablet poslouchat jen tak tak a v okolí nesmí být příliš hluku. Při stažení na zhruba polovinu a napojení výtečných bezdrátových sluchátek Urban Revolt Fenix Wireless  (viz test zde – odkaz se otevírá do nového okna) byl výsledek naprosto nesrovnatelný a tablet se vysloveně rozjel. Tato sluchátka mají i hands-free funkci, ale tu jsem nezkoušel. Otestoval jsem ji až s taktéž bezdrátovým hands-free Trust GXT 320 (699 Kč) a k mému překvapení vše pracovalo, jak mělo, a to do zhruba dvoumetrové vzdálenosti od tabletu bráno ve volném prostoru. V okamžiku zapojení cihlové zdi kvalita výrazně poklesla a druhá straně mě přestávala slyšet. V každém případě je výbornou zprávou, že takto může phablet fungovat, pokud ho máte v tašce či kapse (musí být… „přiměřená“ :), a to je další věc, která se mi na něm líbí. 

Ainol Numy 3G Sword mohu jen doporučit i když k výhradám výše uvedeným přidávám, že se mi jednou při naprostém vybití baterie vrátila pracovní plocha do původní nastavení. Žádné aplikace se však nevymazaly, takže možná jen nějaká drobnost v ranné verzi firmwaru. Ovšem za dané peníze, při daném vybavení a daných vlastnostech zapomeňte na to, že jsem něco řekl.

Pokud hledáte levný a poměrem cena/výkon/výbava naprosto excelentní phablet, myslím že nic lepšího nyní v takovéto ceně nenajdete. 

A ještě poznámka: grafiku – jak potvrdil dovozce – obstarává Mali400 nikoli PowerVR SGX544 jak bývá někde uvedeno.

 

Tabulka vlastností

 

 

Číst 6877 krát Naposledy změněno pátek, 19 prosinec 2014 09:36

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.