pátek 19 červenec 2024
Text Size

Lenovo Yoga Tablet 2 (test): konečně inteligentně navržený tablet!

Nad míru kvalitní design, excelentní zpracování, výborně provedené hliníkové díly. Zkrátka parádní hardware! Android 4.4 však má ještě zjevně své. Trochu více sladěnosti (a češtiny) by si tahle excelentní věcička rozhodně zasloužila! AKTUALIZOVÁNO   

Foto: autor a Lenovo

 

Hodnocení: 90 %   

pro: excelentně navržený hardware, excelentní zpracování a design v pravém slova smyslu, výborný displej, výborný zvuk (stereo), parádní doba provozu, integrovaný a výtečně (!) fungující stojánek

proti: nepochopitelně chybí LED blesk, vstup do Nastavení najdete na spodní roletce, ale nikde na obrazovce se to nedozvíte, jistá nesladěnost hardwaru se softwarem, ke konci testu začala zlobit automatická regulace LCD, částečně nelokalizovaný (problém Googlu)

shrnutí: Pokud se dotáhne spolupráce s novým Androidem 4.4, což zjevně není triviální, půjde o jeden z nejlepších tabletů na trhu. Po designové stránce v tom pravém smyslu slova je to ale to nejlepší, co jsem kdy mezi tablety viděl. Apple a Samsung se mohou jít… koukat.

 

AKTUALIZOVÁNO, 28.10., 4:30 h: přišel jsem ještě na jednu vychytávku – pokud tablet otočíte, změní se rovněž automaticky funkce tlačítek hlasitosti, takže se ze zeslabení stane zesílení a naopak. Ne každý výrobce tohle zvládá!

 

Základ tabletu představuje tubus s akumulátorem a excelentní opěrkou.

 

Cenově střední třída, ale kov a dosti rozumný hardware se stereo zvukem. To je druhá generace tabletu Yoga o němž jsem vás informovali hned při uvedení zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Vedle této verze s Androidem má i svůj Windows protějšek, který ovšem bude uveden později. Oproti první generaci je také „dvojka“ o třídu lepší. Snaha zabudovat Android 4.4 sice trochu reputaci pokazí, protože Google zjevně neví co by, a to ani s uživatelským rozhraním, ale doufejme, že se vše dotáhne. 

 

Čistý a funkční design vynikne i při pohledu z boku.

 

Design, zpracování a určení

Zvrásněná zadní strana, excelentní držení za všech okolností (ovšem s kompromisním umístěním čočky fotoaparátu) a hlavně – čtyři pozice a mezi nimi řada variant. Je to první tablet, který můžete – konečně! – na stole či pohovce naklopit do vcelku libovolné polohy, a to bez potřeby dokupování dalších věciček. A peklování se s nimi, protože stojany v obalech fungují málokdy. Tady se dá hliníkový stojánek vyklopit v libovolném úhlu do 180stupňů a protože má v sobě otvor, můžete tablet dokonce i zavěsit!

Pod opěrkou najdete místo pro mechaniku paměťové karty a GSM kartu pro mobilní data, včetně nejnovějšího LTE, na jednom boku pak v hliníkovém rámu otvor pro Micro USB a tlačítka hlasitosti, na druhém nenápadný otvor resetu. Rozměrné tlačítko zapnutí a vypnutí je umístěno do tubusu s akumulátorem, na jeho druhé straně je pak připojení sluchátek, resp. mikrofonu. 

Zpracování zapůjčeného kusu bylo naprosto excelentní, hliníkové i plastové díly perfektně spasované a to jsme na třetině ceny Applu či Samsungu! Takhle udělat tablet navíc neumí ani jeden z nich!

A pro koho je? Pro všechny kdo si ho chtějí nebo mohou dovolit! Excelentně poslouží doma i ve škole, na výletě i v autě, kdy ho klidně zavěsíte za hlavovou opěrku. 

 

Stereo reproduktory, v hliníkovém rámu vlevo tlačítka hlasitosti a konektor pro Micro USB.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej podporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je odpovídající technologii IPS (LCD je v tomto případě nad průměrem třídy), barevnost je excelentní stejně, jako pohledové úhly. Z žádné strany nebylo pozorovatelné tmavnutí, ze spodu pak vysloveně jen lehce. 
  • Ovládání – k dispozici jsou hardwarová tlačítka na boku (hlasitost, zapnutí/vypnutí) a trojice softwarových ve spodní části LCD (zpět, domov, spuštěné aplikace). Aplikace pod čarou, které jsou vidět na obrázku níže, jsou libovolně upravitelné. 

 

Klasický seznam aplikací, jak ho nejspíše znáte, tu není. Aplikace se ukládají na obrazovky podobnou té hlavní a neříkám, že se mi to libí. Naopak! Ty pod čarou (čárami) jsou libovolně upravitelné. Jak vidíte, mohou tam být i ty sdružené.

 

  • Fotoaparát s autofokusem a ostřením přes dotyk na displeji má celou řadu možností, včetně čtyř fotorežimů (mj. i panorama), vyvážení na bílou, GPS lokace snímku či souvislého ostření pro natáčení videa, ale chybí LED blesk. Pokud do režimu foťáku něj vstoupíte, počítejte s tím, že budete muset tablet vypínat ručně, protože automatické vypínání přestane fungovat (alespoň na dané verzi firmwaru).
  • Synchronizace s MS Outlook se nedodává, spojení s notebookem s Windows 8 bylo na Acer Aspire S3 bezproblémové a tablet je takto i dobíjen i když speciální režim chybí. K dispozici jsou tak – po připojení k počítači – dva, přičemž „USB debbuging“ počítat nebudeme. Vyzkoušel jsem i kombinovanou flash paměť (USB 2.0/Micro USB 2.0) Kingston DataTraveler microDuo s kapacitou 32 GB podporující USB (OTG), který by tablet měl také umět; co to je USB OTG se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna). Vše klaplo na výbornou a po zasunutí flash paměti si Lenovo automaticky spustilo prohlížeč souborů!
  • I když velikostně o tolik větší není (ve srovnání s tablety stejné úhlopříčky), vyšší hmotnost už znát je, ale není to o tolik, kolik byste si možná mysleli. V praxi má „osmipalec“, např. Acer Iconia TAB A1-840FHD, rozměry 215 x 130 x 9 mm (švh) a váží 360 g. 
  • Doba provozu: při přehrávání videa – 8,5 h, dobíjení za provozu (video) – 4 h. I při naprostém vybití neměl tablet problémy s nastartováním hned po připojení dobíječky. Dobíjí i po napojení na počítač, režim „pouze dobíjení“ tu však není.
  • Údržba kvalitně zpracovaného těla je hračkou. Krycí sklo se špiní méně, než je zvykem, hliník a plastová zadní část se také udržují velice lehce. Vše stačí jen otřít ideálně antistatickým hadříkem.
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – pracuje, ale tlačítka tabletu zmizí a vyvolají se až s menu čtečky; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – nekompatibilní (nenabídne se k instalaci).

 

Na spodní roletce najdete to, co se obvykle vyvolává přes tu horní. Škoda, že chybí nápověda jak na to, ale občas jsem si ji vyvolával náhodně a zpočátku jsem nemohl přijít proč. Jinak stačí obdobné gesto jako u té horní.

 

Jaký je? Parádní!

Nevydržel mi na baterie sice tolik, kolik výrobce slibuje, ale nějakých devět hodin při přehrávání videa je stále rozumný čas! V kombinovaném režimu to pak odhaduji na nějakých dvanáct, třináct hodin, ale hodně záleží na úrovni jasu. Ta je tady klíčová.

Hlasitost, která bývá často u tabletů velkým problémem tady problémem rozhodně není. Dvojice předních reproduktorů (a zesilovač za nimi) se snaží a vychází jim to! Opěrka je vysloveně pohodová a po chvíli jsem si na ni zvykl natolik, že jsem tablet pokládal, natáčel či opíral úplně automaticky. Lenovo Yoga je v tomto ohledu naprosto dokonalé a i když mu jinde tu tam něco chybí, celkově vzato si velmi vysoké hodnocení rozhodně zaslouží.

Tuhle hračku mohu s klidným svědomím doporučit. Zaslouží si to! 

 

Jak vidíte, lokalizace Androidu 4.4 není dokonalá…

 

Tabulka vlastností

 

Číst 7880 krát Naposledy změněno sobota, 24 leden 2015 03:20

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.