pátek 19 červenec 2024
Text Size

Lenovo Phab Plus (test): vynikající hardware, o třídu horší software

Nazývat věci pravými jmény se dnes moc nenosí. Faktem ale je, že uživatelské rozhraní Lenova má své mouchy, což je ovšem bohapustý eufemismus. Ale je systémové! Vadí mi totiž neustále to samé... 

Foto: autor a Lenovo

Hodnocení: 60 %

  • pro: elegantní design, dostatečný zvukový výkon, výkon jako takový, vynikající displej, ale…
  • proti: …velmi se lesknoucí (!), nepříjemné finesy uživatelského rozhraní Lenova komplikující běžnou práci a dokonce i odemykání (!) tabletu, málo zvětšitelné písmo, pouze Android 5.0

Můžete očekávat: Hardwarově výtečný až na příliš lesknoucí se displej. Uživatelské rozhraní je ovšem tak za 3-4 a aplikační kompatibilita za 3- bráno školními známkami. Škoda, byl by to parádní kousek! Takto raději počkejte na další verzi. Nutně také potřebuje aktualizovat z velice problematického Androidu 5.0 a problematického firemního prostředí.

 

Při pohledu z boku vynikne osmimilimetrová hloubka tabletu.

 

Hardware je prakticky vždy vynikající stejně, jako zpracování a celkový design „železa“. Se softwarem, potažmo firmwarem je to už horší a je to i případ tohoto jinak výborného tabletu.

Vlastně jsem na jeden problém s hardwarem zapomněl. Na nadměrně se lesknoucí displej jinak velmi vysokých kvalit. I k tomu se u této kombinace telefonu a tabletu (phabletu, phobletu) dostupnému v ocelově šedé, titanově stříbrné a medově zlaté dostaneme.

 

Vysoce kvalitní zpracování i materiály jdoucí nad cenovou skupinu jsou dobře vidět i v detailech. Na nich vidíte i dvojici LED blesků (za „děrováním“ je reproduktor) a také rozhrani Micro USB.

 

Design, zpracování a určení

Základní návrh je výborný, stejně jako zpracování. Všude je na první pohled vidět solidnost a kvalitní materiály. Jedinou výtkou v tomto ohledu zůstává nadmíru se lesknoucí LCD (IPS). Kovový kryt je ze spodu přitažen dvěma šrouby, uprostřed mezi nimi je rozhraní Micro USB. Jediná tři hardwarová tlačítka jsou na pravém boku a jsou dostatečně tuhá, takže i když na ně tablet položíte, nic se neděje.

Pro většinu bude tablet pro telefonování příliš široký do ruky, ale jsou tu prostředky jak to obejít a někdy se jim to docela daří i když firemní prohlášení „phablet se dá bez problémů ovládat jednou rukou“, opravdu nesmíte brát doslova.

Nedá!

Tohle je ale v každém případě pro jeho použití určující. Dlaň dostatečně velká na to, aby tablet o šířce 97 mm objala. Usnadňuje to hloubka pouhých 8 mm, ale i tak to nemusí být snadné. Drtivá většina z nás si tak bude muset na pomoc vzít druhou ruku. Tady se jasně ukazuje, že 5,5", někdo možná řekne, že 6 palců, je v tomto ohledu limitující.

 

Fotoaparát nabízí spoustu možností, včetně populárního HDR. Často ale ostří pomaleji a občas si dělá co chce a přeostří jinam, než kam mu ukážete. Musíte si vyhrát s nastaveními a osvědčilo se mi povypínat co jde, hlavně rozpoznávání obličeje. Má ale také velice dobré funkce vedoucí někdy k vysloveně kvalitním snímků, jako například u režimu Smart Reader. Rozhodně ale potěší například i „sníh a pláž“ a panorama.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej podporuje automatickou regulaci jasu a jeho čitelnost na silném světle je – na daný princip – nadprůměrná. Stejně jako odlesky. Pohledové úhly jsou vždy vynikající, a to ze všech stran.
  • Ovládání – k dispozici jsou tři hardwarová tlačítka na pravém boku a tři softwarová, jejichž pořadí nejde upravit. Ta jsou součástí LCD a občas se objevují v aplikacích. Tlačítek „pod čarou“ je v základu pět s výjimkou prostředního seznamu aplikací jdou odstranit nebo zaměnit.
  • Focení a video – možností a nastavení je spousta, včetně například režimu Sport, Pláž, Panorama či HDR a běžného vyvážení na bílou nebo citlivosti ISO. Pro kameru můžete nastavit utlumení mikrofonu. I zde jsou občas vidět špatně přeložené volby.
  • Synchronizace s Outlookem se nenabízí, spojení s notebookem s Windows 8 bylo bezproblémové a nabídly se čtyři režimy, včetně jednoho pouze pro dobíjení.
  • Velikost a hmotnost: srovnání s obdobně velkými tablety co do úhlopříčky displeje (17,3 cm – 6,8ʺ) vychází někdy sice o něco příznivěji, ale větší rozdíly především v šířce oproti klasickému „sedmipalci“ nečekejte. Ty jsou výraznější až u 6,5".
  • Doba provozu: při obvyklém přehrávání videa (cca 50 % při zapnuté Wi-Fi přes internet) Lenovo vydrželo 7,8 h. Za provozu se při stejném rytmu dobilo za 3 h 50 min. Signalizace dobíjení je jako obvykle pouze na displeji, akumulátor pod nesnímatelným krytem.
  • Údržba – zadní strana se nešpiní vůbec, přední naopak klasicky dost. S reproduktorem však mít starosti nebudete, protože jeho výdech je v rovině s krycím plastem.
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; Český rozhlas (iRadio ČRo) – nainstalovala se, ale nepracovala; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  iVysílání pracuje, ale vždy přesně po 5 min. vypadne, ČT24 a ČT Sport – pracují; Prima (TV archiv) – pracuje (tlačítka jsou stále vidět); Joj (TV archiv a živé vysílání) – nainstalovala se, ale při spuštění vždy spadla; Markíza (TV archiv) – pracuje, občas jen nenaváže po reklamě a při telefonátu neobnoví obraz (pracoval pouze zvuk); Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – nebyl nabídnut ke stažení; UPC Horizon Go (živé vysílání a videotéka): bezproblémová; Youtube – bezproblémová; Voyo – pracuje (tlačítka jsou stále vidět), MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová.

 

 

Originální domovská stránka po prvním spuštění. Aplikace "pod čarou" (pod tečkou..) jdou bez problémů upravit (výjimkou je seznam aplikací uprostřed), pořadí softwarových tlačítek nikoli.

 

Jaký je? Bohužel s finesami v uživatelském rozhraní

Tablet je po hardwarové stránce prakticky bezchybně navržený i když řadě potenciálních zájemců bude vadit hodně se lesknoucí displej, který za některých okolností činí sledování poněkud obtížným na druhé straně zvyšuje jas i kontrast.

Daleko horší jsou ale finesy uživatelského rozhraní Lenova komplikující běžnou práci. Patří mezi ně zejména to, že se obtížně přesunují ikony mezi obrazovkami (musíte za ně „správně vzít“), nejdou upravit aplikace na zamčené obrazovce, nemůžete kolovat v obrazovkách pracovní plochy a narazil jsem i na někdy obtížně vyvolatelná tlačítka, jako u ikony Nastavení systému. Tady se vše vylepšilo až v okamžiku, kdy jsem v systému objevil volbu „Široký dotek“. Po pravdě: nechápu proč tam je. Nikdy jsem na ni u žádného zařízení nenarazil a nikdy jsem něco takového ani nepotřeboval.

Možná nejnepříjemnější vlastností je pak to, že tablet se zamčenou obrazovku dá bez aplikace spustit jen velmi specifickým gestem. Na rozdíl snad od všech jiných zařízení s Androidem.

Na tohle jsem musel myslet neustále!

Někomu bude rovněž vadit i to, že znaky jdou zvětšit pouze ve čtyřech stupních a i ta největší velikost byla pro mé obrýlené oči poněkud malá.
Problém ale nebude jen ve firemních úpravách uživatelského rozhraní, ale i v použitém Android 5.0, což není právě dobře navržená verze. Proč by ostatně jinak Google rychle připravil 5.1?

Lenovo Phab Plus jako telefon funguje bezproblémově, ale i v tomto režimu se budete muset vypořádat nejen s ovládacími nectnostmi. Zapomeňte na lehkost bytí u běžných zařízení s Androidem, třeba i dvakrát levnějších a méně výkonnějších. Tady pokud budete chtít spustit tablet/telefon bez aplikace, musíte prstem táhnout uprostřed obrazovky na výšku a od spoda dolů.

Jinak jste bez šance!

Je to otravné a musí se na to neustále myslet. Právě uživatelské rozhraní, nadměrně se lesknoucí displej a jen průměrná aplikační kompatibilita jsou důvodem nízkého bodového ohodnocení. 

 

Menu nastavení je jednoduché a nabízí pouze základní možnosti nastavení. Vpravo vidíte volby mj. pro jednotlačítkové ovládání. Volba „široký dotek“ může pomoci se snadnějším odmačkáváním některých ikon se kterými má tablet běžně problémy (Nastavení).

 

Tabulka vlastností

Číst 7772 krát Naposledy změněno sobota, 27 červen 2020 08:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.