pátek 19 červenec 2024
Text Size

Notebook Toshiba Dynabook Portege A30 není pro každého, ale na nic si nehraje

Je to skoro jako za starých dobrých časů. Portege byla vyhlášená a také hodně drahá řada, ale to se ještě firma jménem Toshiba chovala normálně a vážila si svých distributorů, prodejců i zákazníků. Tenhle notebook jakoby z oněch starých a dobrých časů vypadl. Plastové tělo ani nepoznáte a konstrukce a zpracování je stále skoro impozantní i když… Foto: Dynabook

 

Hodnocení: 80 %

  • pro: excelentní matný displej, bytelné úchyty displeje, výtečné rozložení klávesnice, výkon i výdrž při práci na baterie, rychlé dobíjení i za provozu, záruka 3 roky (oprava u zákazníka)
  • proti: po otevření víka se neprobudí z hibernace, LED kontrolka dobíjení by si zasluhovala lépe viditelné umístění, víko vpředu nelícuje se spodní částí (!)

Můžete očekávat: Dostupný a lehounký „plastový“ notebook s vysokým stupněm zabezpečení (otisky prstů, snímání tváře, či TPM – Trusted Platform Module) a excelentním matným displejem. Potěší vynikající rozložení klávesnice (tak by to mělo vypadat!), byť se mírně prohýbá, což jsem ale za provozu prakticky nepozoroval. Je určen pro ty, kteří chtějí nízkou hmotnost, výdrž a vystačí si s dotykovou destičkou.

 

Uchycení displeje budí dobrý dojem.

 

Za nějakých 25.000 Kč zakoupíte lehounký, většinou dobře provedený a zpracovaný ultrabook s dlouhou dobou provozu a někdy až parádními funkcemi. Řada Portege A30 zahrnuje – podle oficiálních stránek cz.dynabook.com – tři modely. Já dostal zapůjčen „neexistující“ čtvrtý – E-18V, který pro ČR objednán nebyl. Nicméně je prakticky stejný, jako A30 E-17V, takže považujme zapůjčený kousek za něj.

Zapůjčený model nabízí – co do komunikačních schopností – kombinaci Wi-Fi 5 a modemu 4G/LTE jehož SIM kartu najdete na pravém boku vedle jediného tradičního USB. Jinak se A30 standardně dodává s 8 GB operační paměti RAM a procesory i5 a i7. Sáhnout ale můžete i po jednou tak dražším X30, což je už vyšperkovaná Portege tak, jak ji známe ze starých časů.

Než se dostaneme k recenzi, malá poznámka ke značce. Dynabook je bývalá Toshiba nyní vlastněná Sharpem. Chaos, který panoval v závěrečných letech existence notebookové Toshiby vlastně už pomalu od počátku nového tisíciletí vešel do počítačových dějin stejně, jako bájné rozloučení českého distributora, společnosti CHG Trade (CHG Toshiba). To se odehrálo někdy na počátku roku 2004 a František Provazník, zastupující CHG, podával kubánské doutníky a francouzský koňak a všechno to mělo šmrnc a glanc, který Toshiba už před zmiňovaným rokem ztrácela a ztratila a pak už to bylo jen horší a horší.

Chaos ale panuje i nyní, a to už je zhruba rok po zavedení nového jména. Alza značku Dynabook doteď zcela nezná a uvádí ji stále jako Toshiba. Nicméně chápu, že se nový majitel snažil jméno změnit i když si stále myslím, že to, jak se svými značkami zachází Royal Philips je přes všechny problémy lepší. Mimochodem na spodní straně zapůjčeného „Dynabooku“ byla nálepka „Property of Toshiba“… :)

Nízký profil, solidní podsvícená klávesnice a dlouhá provozní doba kontra zanedbatelná hmotnost. To jsou hlavní přednosti Portege A30, což je řada, která byla vždy zaměřena na přenosnost a dobu provozu při práci na akumulátor.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Displej: Kvalitní, matný, s vynikajícím obrazem a bytelnými úchyty, takže se nemusíte bát za něj počítač uchopit. Maximální otevření je v úhlu o něco nižším než 180°, co se týká odolnosti na zkrut, jsme u plastového provedení, takže to sice není ideální, ale pořád slušné. Nemohu se však ubránit dojmu, že za dané peníze by to přece jen mělo být o chlup lepší. Hlavně by víko LCD mělo v přední části doléhat (je vidět poměrně značná mezera) a u počítače v této ceně by se něco takového prostě stát nemělo. Doufejme, že jde jen o problém zapůjčeného vzorku.
  • Klávesnice: výtečně podsvícená (lze vypnout) s excelentním tradičním rozložení. Velmi mírně se prohýbá, ale při práci jsem s ní kupodivu neměl problém. Rozložení s klasickým obráceným T pochopitelně nemá chybu. Po ruce je i šikovně umístěné PgUp/PgDn a nechybí Del umístěné v pravém horním rohu a správné pořadí Ctrl, Fn, Windows a Alt. Tak to má u notebooku vypadat!
  • Chlazení: pasivní, v případě potřeby aktivní (na spodu vidíte lopatky větráčku). Za celou dobu zkoušení se však větrák nespustil. Tradiční polštářový test (notebook položen na vysoký polštář tak, aby zakryl výdech větráku a pokud možno i další výdechy) ani po šesti hodinách provozu (puštěné video z disku) neodhalil zvýšené zahřívání, a to kontrola zpočátku probíhala co deset, dvacet minut. Zahřívání bylo naprosto minimální, znát byl částečný odvod štěrbinami na zadní straně a přes klávesnici, ale ruce Portege nehřála. Klobouk dolů a je naprosto jedno, zda jde o novější či starší koncepci! Portege je o něčem jiném než o výkonu za sekundu.
  • Doba provozu na akumulátor, dobíjení: Výdrž je udávána na skoro 9 hodin, při běžné kombinované práci (zapnuta Wi-Fi, psaní, web, video, jas 50 %) jsem se na tento čas pomalu dostal, jindy (omezené funkce, bez připojení na internet, atd.) i přes 10 hodin, takže velmi slušné. Vypnutý notebook se dobije za asi dvě hodiny (firemní dobíječka i konektor, jde to prý ale i přes USB-C – nezkoušel jsem, nebylo čím). Dobíjení za provozu (přehrávání videa stále dokola, Wi-Fi povoleno) trvá kupodivu stejně dlouho, což je pochopitelně vynikající. Hibernace na disk po sklopení víka funguje, při jeho otevření ale bohužel už musíte zmáčknout tlačítko.
U běžného pracovního i soukromého notebooku pomalu nejvíce záleží na rozložení klávesnice. Tady je vynikající!

 

Šedivá firemní myš, ale…

Sice šedivá myš, ale šedivá myš s většinou kvalitním provedením. Notebook je určen pro běžnou práci pro ty, kteří si potrpí na nenápadnost, vynikající displej i rozložení klávesnice. Na firemní scéně se uplatní jako dobře zabezpečený a velmi lehký ultrabook pro každodenní práci a hlavně pro každodenní převážení. Jen mějte na paměti, že tělo je plastové.

Překvapila mě instalace Windows, která obsluze neustále nutila přihlášení účtem u Microsoftu i když se tomu dá při troše trpělivosti vyhnout a následně (opět při troše trpělivosti) se dá změnit i heslo. Zřejmě nějaký důraz na firemní instalaci, protože oproti standardním Windows 10 Professional je to poněkud odlišné.

Klávesnice je skutečně kvalitní, byť s velmi mírným průhybem na který jsem jinak hodně citlivý. Tady mi to kupodivu nečinilo problém. Vynikajícím rozložení je důvodem, že z notebooku s podobně správně uspořádanou klávesnicí přejdete doslova během chvilky, což je pro ty, kteří pracují na přenosných počítačích dosti klíčové. Někdo vytýká krátký mezerník, ale podle mého je to ta nejmenší daň za excelentní rozložení tlačítek. Dotyková destička s integrovanou čtečkou otisků fungovala bezproblémově. Mezi přednosti si můžete započítat i dlouhou provozní dobu, která možná v praxi přesáhne i deset hodin, zvuk v DTS a i to, že USB-C podporuje přenos dat, přenos obrazu i napájení. Byť se z neznámých důvodů dodává dobíječka s firemním kulatým konektorem.

Pro srovnání Toshiba Portege R500 z roku 2008. Povšimněte si například úchytů LCD…

 

Tabulka vlastností

Číst 2184 krát Naposledy změněno sobota, 27 červen 2020 08:05

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.