středa 21 únor 2024
Text Size

Stylový televizor Samsung QE55LS01T Serif (test) exceluje i letos

Designová záležitost pro ty, jejíchž domácnost ustojí dosti atypický televizor dodávaný nejen v bílé, ale kupodivu i v modré barvě. Naštěstí to není pouze o stylovosti. Jsou tu totiž i skutečně špičkové technologie. Foto: Samsung

 

Hodnocení: 95 %  

  • pro: parádní styl, možnost umístit TV na podlahový stojan i na skříňku (vše v ceně, panel je navíc v prvním případě umístěn ve správné výšce), výtečný obraz i resamplování, parádní obousměrné Bluetooth s NFC, stabilní a rychlý o. s., excelentní kvalita zrcadlení obrazovky z mobilu, ale…
  • proti: …stále s rušivým a nemizejícím hlášením na TV, někomu bude chybět konektor RJ-45 (Ethernet LAN), bez Dolby Atmos, Dolby Vision a DTS

Můžete očekávat: Velmi kvalitní „stylovku“ s výborným obrazem i parádní výbavou. To vše za rozumnou cenu ve které je rovnou i podlahový stojan, který můžete nebo nemusíte využít (pro umístění na skříňku nepotřebujete nic). Počítejte však s tím, že televizor není vhodný pro montáž na stěnu a nejlépe se mu, díky hladké zadní straně a tažení kabelů u jedné z noh podstavce, líbí v prostoru.

Odpočinkový režim Ambient je určen k promítání uměleckých děl a dalších snímků, včetně doplňkových informací typu čas a počasí. Vyvoláte ho i tlačítkem dálkového ovladače.

 

Televizor, který se profilem blíží tvaru „I“ a má zabudovánu LCD obrazovku typu QLED s dnes nejobvyklejším rozlišením Ultra HD (4K) můžete v roce 2020 zakoupit ve třech velikostech: 109 cm (43", 29.990 Kč), 124 cm (49", 32.990 Kč) a zapůjčených 140 cm (55", 37.990 Kč). Výbava je špičková, včetně například obousměrného Bluetooth Audio a sdílení obrazu s mobilem, a je tu také NFC, které se dnes v televizorech prakticky nevidí (pomůže snadnějšímu spárování s mobilem). Z uvedených částek vidíte, že po letech trochu zvláštní cenové politiky se letos Samsung umírnil a výsledkem jsou – u naprostých novinek – částky překvapivě rozumné.

Samsung k řadě The Serif nabízí, za 8.990 Kč, i tzv. lifestylové zvukové lišty v černé nebo stříbrné barvě. Jsou typu 4.0, subwoofer lze dokoupit, a nabízejí celkových 180 wattů výkonu a šest reproduktorů, přičemž jsou tu i boční vyzařující směrem nahoru. Připojení televizoru zajistí buď kabel, nebo Bluetooth.

Domovská nabídka na tlačítku domečku (Home). Přes ni vyvoláte veškeré funkce, včetně menu nastavení a aplikací. Nechybí ale ani EPG a seznam naladěných kanálů, která mají svá tlačítka na DO.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Kompletní tunerová sada, ale nikoli ve zdvojené podobě, kterou by si TV zasluhovala. Ladění se při instalaci provádí na pozadí (!), setřídění kanálů je jednoduché (oblíbené položky nebo fyzicky). Vyvolání kanálů nejlépe přes EPG, jde to i přes seznam, jen je třeba tlačítko volby podržet déle. Serif díky funkci Multi View zvládá tzv. obraz v grafice a tedy náhled na dva různé zdroje videa, včetně zrcadlení obrazovky z mobilu; klasický obraz v obraze (PiP) pochopitelně nikoli, je tu jedna sada tunerů.
  • Styl ovládání a kompaktní dálkový ovladač jsou tu už poměrně dlouho stejně, jako menu nastavení v jedné části domovské nabídky. Dálkový ovladač má vysloveně pár tlačítek. Numerická část chybí (objeví se v pruhu na obrazovce) a je sdružena pod jedno tlačítko s barevnými teletextovými. Obsluha může být v tomto směru náročnější. Ovladač není pohybový, kolébková tlačítka hlasitosti a postupné volby kanálů mají na stlačení Enter v dvojí podobě: krátké stisknutí a stisknutí s podržením. Takto se dostanete např. na seznam kanálů, nebo ztlumíte zvuk. 
  • EPG je s obrazem a zvukem a nabíhá bleskurychle a bez zvukového výpadku. Vše funkční, jen jsem nenašel přesun na další den (vznesl jsem dotaz). HbbTV je povoleno hned po instalaci a bylo na hlavních stanicích bez problémů. Aplikace jsou dostupné na tlačítku Home, momentálně je řada z nich v procesu schvalování, takže s výjimkou Youtube nezkoušeno. Seznam dostupných aplikací na Televizním webu.
  • Obrazové režimy jsou dobře nastaveny, máte i možnost celkové optimalizace obrazu a zvuku podle podmínek v místnosti s reakcí na jejich změnu (lze vypnout). Z obsahu s HDR podporuje HDR10, HDR10+ a HLG. Výkon zesilovače 4x 10 W, zabudovány jsou 2 x 2 reproduktory (středobasové a samostatné výšky).
Serif na podlahovém podstavci a na skříňce. Stačí jen odšroubovat nožičky. Stabilita televizoru byla v tomto okamžiku bezproblémová.

 

Nejen designová perla

Navrhnout stylový televizor vcelku není nic těžkého, protože ani zdaleka tu nebylo všechno. Rozhodně to ale chce odvahu, kterou dlouholetá tržní jednička nepostrádá, a chce to také trochu koření v podobě dobré výbavy. Toho je k Serifu přisypáno více než dost a řada i dražších výrobků konkurence nemá v tomto ohledu šanci.

Námitky nelze mít ani k obrazu. Je tu vynikající resamplování z horší kvality videa i televizního signálu, což bylo na DVB-T2 jasně vidět. A také výborná pohybová ostrost, resp. snaha po jejím udržení, ať už do Serifu pouštíte cokoli.

Zvukově televizor příliš nevyniká, možná lehký nadprůměr, ale není problém dokoupit stylový „soundbar“ nebo ho přes optiku připojit k něčemu „zvučnějšímu“.

Samsung u The Serif nezklamal a vše namíchal ve správném poměru. Dostáváte tak dobře cenově posazený televizor s excelentní výbavou i obrazem, který si našinec nekupuje ani na pět, ani na šest let. Jeho konstrukce je bytelná a protože výbava, včetně NFC, obousměrného Bluetooth Audio a HbbTV 2.0, nemá chybu, není jediný důvod, proč by The Serif nevydržel dříve obvyklých deset, dvanáct let.

Obsáhlejší recenzi najdete na Televizním webu.

Zrcadlení obrazovky z mobilu, Samsung Note 8.

 

Tabulka vlastností

Číst 2719 krát Naposledy změněno pondělí, 02 listopad 2020 10:25

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.