neděle 10 prosinec 2023
Text Size

Zvuková lišta Bose TV Speaker je skvělým doplňkem televizoru, rozumí si ale třeba i s mobilem

Nijak rozměrná (60 cm) a nenápadná věcička obstará spoustu dobré muziky, a to i bez externího subwooferu. Připojit můžete nejen televizor, ale i mobil.  Foto: Bose

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: výtečný zvuk, a to i filmový z 5.1, jasné dialogy (lze ještě zvýraznit), automatické spuštění současně s televizorem i přes optické připojení, vynikající chování za provozu, včetně práce s Bluetooth, ale…
  • proti: …neudáno, jaké zvládá BT profily, chybí NFC, neudána spotřeba ani v pohotovostním režimu

Můžete očekávat: dostupný (pokud chcete) a kvalitní doplněk typicky vašeho televizoru s vynikající kombinací cena/výkon. Příjemně se chová i při streamování hudby z mobilního telefonu, kdy je při hovoru schopna přerušit práci a zase plynule navázat. Nezaváhá ale ani když si chcete zavolat vy (zkoušeno s AIMP pro Android). Bohužel záruka je pouhé dva roky, což je na Bose trochu…

Elegantní boční profil. Bezchybné zpracování je samozřejmostí, a to ze všech stran.

 

Nejnovější zvuková lišta (7.690 Kč) známého výrobce si na nic nehraje. Nenabídne vám rádio, rozhraní USB, zvuková nastavení a ani displej, který by – což někomu může vadit – zjednodušil ovládání. Jak říká název, určena je především k televizoru i když se podle mého uplatní i jinde. Třeba jako doplněk monitoru u stolního počítače, nebo v dětském pokoji. Děti je samozřejmě nutno zvykat na kvalitu hned od malička…:).

TV Speaker je s výškou 57 mm určen zejména k položení pod televizor. Na zadní straně (a ani straně spodní) jsem sice nic viditelného pro připevnění nespatřil (vzadu jsou umístěna rozhraní a jeden výdech bassreflexu), ale na webu výrobce jsem našel možnost dokoupit montáž na stěnu. Možná to zajistí vybrání na spodní straně, kde také vidíte dva rozměrné gumové pásky.

Reproduktorové osazení obstarávají dva širokopásmové reproduktory vyzařující v úhlu. Mezi nimi se nachází ještě jeden, zřejmě určený jen pro střední pásmo a tudíž dialogy (zjišťuji podrobnosti).

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Propojení s televizorem do kterého jde TV signál (dnes tedy s příjmem v DVB-T2/HEVC, pokud chcete ten pozemní), obstará buď výstup HDMI ideálně v podobě kompatibilní s ARC (zpětný audio kanál jdoucí po HDMI) nebo lépe přes digitální optický audio vstup. Půjde to nejspíše i přes Bluetooth Audio v televizoru (nezkoušeno, nebyla kompatibilní TV). V případě napojení přes optiku se lišta v pohotovostním režimu po spuštění příslušné funkce zapínala současně s televizorem Samsung QE55LS01T (jediný zkoušený), jakmile detekovala příchozí zvuk. Po připojení k Sencor SLE 22F58TC přes HDMI (plazmový Panasonic VT20, který běžně používám nemá DVB-T2/HEVC) se lišta rozeběhla až po povolení HDMI (CEC) pro audio receiver, což je ale volba, kterou dnes prakticky nikde nevidíte. Při vypnutí televizoru jeho DO se pak lišta automaticky vypnula a fungovalo to i při zapnutí TV. U Sencoru bylo zprovoznění náročnější, jeho HDMI kompatibilní s ARC není a je otázkou, jak by to pracovalo v případě, že by zabudováno bylo. Zda by se tedy lišta automaticky zapínala a vypínala i bez povolení CEC (je to pravděpodobné, kompatibilní televizor jsem ale pro ověření neměl).
  • Propojení s mobilem přes Bluetooth (BT): zkoušen Sony Xperia XZ (Android 6.0), Samsung Note 8 (Android 9.0) a TCL Plex (Android 10). Ve všech případech bylo propojení a následné odesílání muziky na „soundbar“ funkční. Při připojení přes Note 8 tu byla i bezproblémová reakce na příchozí hovory (přerušení přehrávání a navázání po skončení hovoru), totéž platilo, pokud jsem si chtěl zavolat sám (zkoušeno pouze s tímto mobilem).
  • Ovládání – na přední straně jsou pouze dvě LED signalizující přehrávání z TV nebo přes Bluetooth; také například blikají při změně hlasitosti. Infračervený dálkový ovladač nabídne vysloveně pár tlačítek a vedle základních tu vidíte zvýraznění dialogů (někdy hodně pomůže) a basů (v mém případě nebylo zapotřebí).
  • Osazení reproduktory: zabudovány jsou dva širokopásmové reproduktory vyzařující k posluchači pod různými úhly, plus jeden přímo orientovaný, opět čelní, určený pro zvýraznění dialogů.
Rozhraní Bose TV Speaker.

 

Nejsem tak bohatý, abych si kupoval…

Ano, to je rozhodně pravda a obávám se, že to v současné situaci platí více než kdy jindy. Nicméně položme se spíše na otázku, co potřebujete od zvuku z televizoru? Především dobré dialogy, a to je bohužel poslední dobou u TV všech cenových skupin čím dál větší problém. Potřebujete ale i dobrý filmový zvuk, tedy alespoň ve stereu, protože v 5.1 se tu vysílá hodně málo (to je ale jiný příběh). Tohle všechno vám Bose TV Speaker splní pomalu na jedničku s hvězdičkou. Poměr cena/výkon je tu skutečně na výši a nedivil bych se, kdyby mělo Bose našlápnuto na prodejní hit. Dokoupit ještě můžete subwoofer Bose Bass Module 500 nebo Bose Bass Module 700, ale při cenách od 12.000 Kč je to trochu drahá legrace (připojují se pouze "drátově"). Možná by pracoval i nějaký podstatně levnější jiné značky, podle mého to však zapotřebí není.

Na druhou stranu Bose TV Speaker zcela nepochopitelně chybí NFC a výrobce také neudává profily Bluetooth, takže dopředu jen těžko odhadnete, zda ji k vašemu mobilu připojíte, či nikoli (kupujte tam, kde můžete vrátit). Značka rovněž, jak je jejím zvykem, neudává žádné audio parametry, ovšem to, že neudává ani spotřebu (už aby to EU nakázala všem!), ani zmiňované profily, je značky rozhodně velmi nehodné. Mít zvukovou lištu, kterou bez zapnutí televizoru využijete i pro muziku (co vám brání si do ní pustit nějaké internetové rádio) je samozřejmě plus a byla by škoda to nevyužít.

V ceně dostanete i optický kabel, který však byl problém napojit jak do lišty, tak například do špičkového zesilovače Pioneer VSX-D2011; v některých zařízeních jednoduše nechtěl (!) zacvaknout. Nakonec jsem tedy zkoušel s vlastním kabelem.

Ovládání je takové i makové, ale zvyknete si a hlavně je toho tady k nastavování opravdu málo. Především neovlivníte parametry zvukového výstupu a je vidět, že výrobce se snažil udělat vše co nejjednodušší. Vzhledem k účelu ke kterému byla lišta navržena, námitky určitě nemám. Displej by tu navíc nejspíše rušil a já se bez něj nakonec úplně obešel.

Tím je vlastně také zodpovězeno pro koho je tato zvuková lišta určena. Nikoli pro audiofila, nikoli pro hračičku, ale pro běžného uživatele domácí televizní zábavy, který si nechce komplikovat život hejblátky a chce prostě něco, co bude používat a ono to bude – co nejlépe a hlavně samo – fungovat. A tohle Bose TV Speaker umí. Navíc při zvuku, který bude pro mnohé překvapením.

Kompaktní dálkový ovladač – vpravo dole tlačítko pro zvýraznění dialogů, nad ním basy, propojení přes Bluetooth a propojení s televizorem (HDMI, optický audio vstup).

 

Tabulka udávaných vlastností

 

Číst 2699 krát Naposledy změněno středa, 02 prosinec 2020 11:58

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.