neděle 21 duben 2024
Text Size

USB flash paměti Kingston DataTraveler 80 (test) a Kingston DataTraveler microDuo 3C

Dvojice novinek míří zejména na ty, kteří využívají symetrického a tudíž pohodlně zasunutelného konektoru USB-C. V případě druhé flash paměti pak s výhodou můžete využít i konektor USB-A, tedy klasický. Foto: Kingston

 

Hodnocení (Kingston DT 80): 80 %

  • pro: slušná rychlost, záruka 5 let, kvalitní zpracování, ale…
  • proti: …plast působí levně, konektor USB-C jen spojený plech, v balení chybí adaptér na běžné USB (A)

Můžete očekávat: paměť čistě na jedno použití, tedy pokud si nedokoupíte adaptér, který se nyní jednak špatně shání a jednak je drahý. Pokud ji budete používat čistě pro notebook (pro mobil se také dá, ale počítejte s tím, že je rozměrná) určitě vyhoví zejména díky rychlosti zápisu. Není ovšem nejlevnější a použitý plast působí poněkud laciným dojmem.

Hodnocení (Kingston DT microDuo 3C): 85 %  

  • pro: velmi kvalitní návrh i zpracování, flash využijete jak pro běžné USB (A), tak pro USB-C, záruka 5 let, na straně USB (A) celokovové tělo, ale…
  • proti: …konektor USB-C jen spojený plech, při zápisu to skutečně žádný rychlík

Můžete očekávat: malinkatou, výborně navrženou a většinou výborně zpracovanou flash pro univerzální použití s velmi kvalitně provedeným konektorem USB (A), ale poměrně pomalou při zápisu. V případě mobilu potřebujete kompatibilní přístroj, počítejte také s tím, že zde využijete jen některé souborové formáty.

Kingston DataTraveler 80: pod jedním plastovým krytem se skrývá USB-C, druhý je jen na ozdobu.

 

Kingston DataTraveler microDuo 3C je kombinovaná USB flash paměť, která je – v případě konektoru USB-C – určena pro přímé napojení na zařízení, typicky mobil, podporující verzi USB zvanou OTG (co to je se dozvíte zde – odkaz se otevírá do nového okna).

Nabízí dva režimy práce, tedy buď kopírování či přesouvání souborů nebo jejich přímé přehrávání z „flashky“. V operačním systému zařízení je jednoduše identifikován jako další disková jednotka. Pokud ji ovšem použijete v mobilu přes konektor USB-C, který OTG nemá, pracovat nebude.

ČTĚTE TAKÉ: test Kingston DataTraveler microDuo (microUSB-USB)

Druhá z pamětí, Kingston DataTraveler 80, je flash pouze pro konektor USB-C a přechodku na běžné USB (USB-A) v balení nenajdete, což je při její ceně rozhodně špatně. Jak vidíte, jde o jednoúčelovou paměť, ale za to dosti rychlou. Pokud tuto flashku budete chtít použít typicky v mobilu, bude opět vyžadována podpora USB OTG.

Obě paměti jsem vyzkoušel – přes konektor USB (A) s notebookem Acer Aspire a stolním počítačem HP vždy s plně aktualizovanými Windows 10 a také mobily Samsung S10 Lite (Android 10.0), Sony Xperia XZ (F8331, Android 6.0) a TCL Plex (Android 10). Notebook s USB-C jsem k dispozici neměl.

Kingston DataTraveler 80 přijde ve 128 GB na 940 Kč. Na snímku působí trochu levně a působí tak i ve skutečnosti.

 

Test nejzákladnějších funkcí: Kingston DataTraveler 80

  • Design a zpracování: návrh je trochu zvláštní stejně, jako použitý plast na obou koncích paměti. Ten vyvolává dojem, že se i pod druhou stranou něco skrývá, ale není tomu tak. Zpracování bylo kvalitní, použitý plast ovšem navozuje dojem něčeho levnějšího. Otvorem na jednom konci plastu můžete provléct šňůrku (poměrně velký průměr), vnější obal konektoru USB-C je tradičně vytvořen z ohnutého plechu a pouze přicvaknut k sobě.
Kingston DataTraveler 80: rychlost měřená programem CrystalDiskMark7 pod Windows 10. Oficiálně udávaná je v tabulce níže.
  • Kompatibilita: v případě Samsung S10 Lite (Android 10.0) a TCL Plex (Android 10) bezproblémová, při prvním zasunutí se souborovým systémem NTFS bylo nabídnuto přeformátování a bez konzultace zvolen exFAT. Sony Xperia XZ (F8331, Android 6.0) pak není kompatibilní se systémem USB OTG, takže tady se připojit nedala. U PC s Windows 10 opět fungovala bez problémů, včetně provozu přes adaptér u DT 80. Formátování nabídnuto pouze na NTFS a exFAT.

 

Kingston DataTraveler microDuo 3C – krytka je opět vyndatelná (přicvaknutá).

Test nejzákladnějších funkcí: Kingston DataTraveler microDuo 3C

  • Design a zpracování: Zpracování je vynikající a vynikající je také návrh paměti osvědčený v dlouhodobém používání (mám už druhou). Má velmi kvalitně provedený konektor USB-A (celokovový nijak nespojovaný výlisek), takže se časem nedeformuje. Konektor USB-C pak opět představuje jednoduchý k sobě přicvaknutý plech, což bude nejspíše po čase znát (u první paměti bylo, ale za hodně dlouho). Pokud by vám začala vypadávat plastová krytka USB-C (mě se to nestalo), lze ji snadno odebrat.
Kingston DataTraveler microDuo 3C: rychlost měřená programem CrystalDiskMark7 pod Windows 10. Oficiálně udávaná je v tabulce níže.
  • Kompatibilita: zcela stejná, jako výše.

 

Srovnání: k testu byl využit program Crystal DiskMark64 (profil Real World Performance + Mix, sekvenční soubor 1 MB, náhodný 4 KB) běžící na Windows 10, přičemž každá flash paměť byla zhruba ze 2/3 zaplněna ve snaze se přiblížit reálnějšímu provozu. Obě USB paměti dorazily jako FAT32 a před testem byly přeformátovány na NTFS.

Obě jsou výborné, ale…

DT 80 je co do rychlosti slušně „nabušená“, její design však přece jen zarazí, což platí i o absenci adaptéru na běžné USB. Výborný dojem z provozu se tak trochu vytrácí, navíc flash paměť stojí skoro tisícovku a při této ceně by minimálně adaptér chybět skutečně neměl.

MicroDuo 3C (USB/USB-C) je podobně jako předchozí verze pro microUSB provedena skutečně výborně i když konektor USB-C je proveden stejně jednoduše. Nepotěší dosti nízká rychlost zápisu (skoro čtvrtinová oproti DT 80) za což také bylo sníženo hodnocení. Zpracování je ovšem vynikající zejména u běžného konektoru USB-A a je škoda, že podobně není udělán USB-C. Časem to nejspíše poznáte. Mě obdobně provedená předchozí verze pro microUSB vydržela tuším přes tři roky, ovšem při velmi intenzivním používání řádově přesahujícím běžný (i kancelářský) provoz.

Tabulka vlastností

 Číst 2552 krát Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 18:24

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.