úterý 25 červen 2024
Text Size

Multimediální přehrávač Strong SRT 202 Ematic (test) s Android TV dozrál a je vynikající

AKTUALIZOVÁNO: Značka uvedla tento multimediální přehrávač už před nějakou dobou a hned poté jsem ho i vyzkoušel. Objevily se ovšem potíže, takže test nevznikl. Nicméně nyní je, po více než měsíci provozu, jasně vidět, že se poslední verze firmwaru povedla. Foto: Strong

AKTUALIZOVÁNO,23. 2. 2021: důkladně ověřena funkčnost  aplikace Netflix.

AKTUALIZOVÁNO, 25.1.2021: Společnost Strong oznámila, že nyní je zde oficiálně dostupná i aplikace Skylink Live TV. Po delším zkoušení musím říci, že je plně funkční a v nejnovější verzi. Patří k dalším výhodám tohoto výtečného zařízení.

 

Hodnocení: 90 %  

 • pro: o. s. Android TV (!) navíc v certifikované podobě, výtečné sladění hardwaru i softwaru, dobrý obraz, ale…
 • proti: … slabší zvukový výstup na HDMI, na DO chybí tlačítko menu nastavení, počítejte s tím, že přes DO nebudete moci ovládat všechny instalovatelné aplikace

Můžete očekávat: Kvalitní a prakticky bezproblémový box se solidní aplikační kompatibilitou a základním ovladačem bez „kurzoru myši“. Pokud si ale dokoupíte výtečnou bezdrátovou klávesničku s dotykovou destičkou Tesla TEA-0001, nebude vás bolet ruka, a to co potřebujete (zejména hledání, instalace a zprovozňování aplikací) provedete rychleji a hlavně pohodlněji. Navíc budete moci řídit i aplikace, resp. jejich některé funkce, na které dodaný dálkový ovladač (DO) nestačí, takže se ze slov „prakticky bezproblémový“ stane „bezproblémový“.

Domovská nabídka (Home, domeček) po úpravě.

 

Multimediální přehrávač (MMC) pracuje, jako jeden z mála, s operačním systém Android TV, který je navíc certifikován Googlem. Tohle je asi, vedle sladění hardwaru a softwaru, to nejdůležitější a tím se také od drtivé většině produkce odlišuje. Protože používá ten samý systém jako některé televizory, může s nimi sdílet aplikace, které mohou pracovat s výstupem na tzv. big screen, tedy na velkou obrazovku televizoru. Běžný Android, resp. jeho aplikace, jsou totiž většinou zařízeny jen na spolupráci s malou obrazovkou telefonu nebo tabletu. Tohle je pochopitelně u MMC klíčové. Neméně důležitá je však také podpora Wi-Fi 5 a frekvence 5 GHz (nové okno). To pro ty, kteří nemají přiveden ethernetový kabel. Méně zarušené pásmo s vyšší rychlostí se ale hodí vždycky.

Co se týče aktualizace firmwaru a operačního systému, testování od samého začátku probíhalo na jejich posledních verzích (9.0.8 a verze jádra 4.9.113). S další aktualizací o. s. na Android TV 10.0 se ale podle výrobce nepočítá a není divu, protože proces certifikace není jednoduchý. V tomto případě to však podle mého nevadí, protože devítka se tu osvědčila a s přehledem vyhovuje.

Dálkový ovladač je vysloveně jednoduchý. Také si z aplikací neporadí se vším.

 

Test nejzákladnějších funkcí

 • Ovládání – menu nastavení nemá tlačítko na dálkovém ovladače, který pracuje přes Bluetooth. Dostanete se do něj přes ikonu v domovské nabídce (Home, domeček) a stejně jako na jejích vodorovných lištách se v něm nedá kolovat. Nicméně prostředí na tlačítku Home je upravitelné a odstranit můžete jak ikony (delší podržení OK/Enter), tak celá vodorovná menu (vyjetí zcela vlevo). Dálkový ovladač má vysloveně pár tlačítek a není pohybový. Někdy je však „myšový“ kurzor zapotřebí, protože tu například chybí barevná tlačítka, kterou využívají některé aplikace. Ovladač má sice v sobě mikrofon a spolupracuje s Google Assistant, ten však neumí ani češtinu, ani slovenštinu.
 • Kompatibilita aplikací – s úspěchem jsem vyzkoušel řadu domácích či dobře lokalizovaných zahraničních aplikací. Tedy pokud se vůbec daly najít (potíže byly zejména s Telly, která ale nakonec nalezena byla). Šlo například o HBO GO, Lepší.TV (včetně rádií a HBO OD, k ovládání jsou použita barevná tlačítka, vše zvládnete s klávesnici Tesla), Pohádky, Seznam.cz a také videopřehrávač VLC u něhož poslední dobou zlobí externí titulky ze serveru (platilo to i zde). Telly se vyzkoušet nedala, aplikace požadovala nějaký párovací kód, který ovšem nikde nebyl k nalezení a sama neuvádí, kde ho najít. Ke stažení naopak vůbec nebyly například ČT iVysílání, ČT24, O2 TV a Skylink Live TV, což je ale zcela obvyklé. Výjimkou je Skylink Live TV, která je u Android TV jen u některých přesně specifikovaných zařízení. Například u výborného televizoru Sony KD-55A8 (test zde, externí odkaz, nové okno).
V menu nastavení najdete i perlu jménem DTS-HD Master Audio. A přitom se oficiálně neuvádí (viz tabulka parametrů).

 

 • Zrcadlení obrazovky a Bluetooth – zabudované Bluetooth není možné použít pro přenos audia z mobilu a například Samsung S10 Lite vypsal hlášení jen o použití pro sdílení připojení k internetu. V opačném směru už to jde a ověřil jsem to s výtečným Bluetooth reproduktorkem Sencor Sirius SSS 6400N (test). Ten se sice bez problémů napojil, ale už po kratším zkoušení bylo vidět, že zdrojový zvuk ze Strongu vypadává. Co se týče zrcadlení obrazovky z mobilu (můžete ho využít třeba pro aplikace, které MMC neumí), jde využít pouze Chromecast, protože Wi-Fi Miracast tu není. Vyzkoušel jsem ho se Samsung S10 Lite (Android 10.0) a Sony Xperia XZ (Android 6.0). V obou případech nebyly pozorovány žádné potíže, kvalita se blížila kvalitě přenášeného videa.
 • Obraz a zvuk – po připojení na špičkový plazmový televizor Panasonic TX-P42VT20 (a také na výborný Samsung UE43TU8502U z roku 2020) nebyl důvod k námitkám. Zmínit bych měl jen jistý sklon k trochu tmavšímu podání, a to i při přepnutí do THX (jeden z režimů TV Panasonic). Zejména ale bylo zapotřebí sladit výstupní obrazovou plochu vůči skutečné ploše obrazovky, což není zcela jednoduché a vše začalo být v pořádku až po řadě operací. Zvuk stačilo ponechat v základním automatickém režimu v němž sám reaguje na příchozí formát. A těch Strong zvládá dost i když Dolby Atmos nehledejte. Oficiálně je udán maximálně Dolby Digital Plus i když v menu nastavení je vidět mj. i Dolby TruHD, což samozřejmě využijete jen při napojení na kompatibilní například A/V receiver. Ten můj, Pioneer VSX-D2011 (THX), zvládá nejen základní DTS a Dolby Digital, ale také například DTS Neo:6. A kupodivu zvládl i skvělé DTS-HD Master Audio.
Základní menu nastavení v nabídce Domov. Tlačítko na DO nemá, což poznáte zejména při slaďování výstupní obrazové plochy.

 

Jaký je? Jedním slovem…

Nový firmware zjevně pomohl a zařízení se chovalo, nejen při instalaci, zcela jinak než dříve. Provoz byl naprosto stabilní a mé úpravy prostředí na domovské obrazovce (Home) držely; to je dnes poměrně častý problém, probíhají tu totiž samovolné změny. Největší je pak příliš jednoduchý dálkový ovladač, včetně absence tlačítka menu nastavení, takže typicky s doladěním obrazové plochy ztratíte docela dost času a některé aplikace nemáte šanci kompletně řídit. Jak už bylo řečeno, tenhle problém má ale rychlé řešení.

Multimediální přehrávač Strong SRT 202 Ematic překvapil výborným sladěním hardwaru a softwaru a taktéž – v rámci českých podmínek – vysokou aplikační kompatibilitou. Navíc nemusíte kupovat žádný drahý pohybový ovladač, protože pro běžné řízení ten dodávaný postačuje a po dokoupení univerzální mini klávesničky Tesla TEA-0001 využitelné i u jiných zařízení, včetně televizorů, budete mít vystaráno. Škoda jen, že se SRT 202 Ematic nachází v nemastném neslaném kabátě. Hliník a větší rozměry by mu rozhodně slušely více!

 

Tabulka vlastností

Číst 8479 krát Naposledy změněno středa, 24 únor 2021 12:01

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Bohouš Herwig středa, 27 červenec 2022 12:40 napsal(a) Bohouš Herwig

  ad instalace prohlížeče pro Google
  Pokud myslite webový prohlížeč, tipnul bych si že je třeba jít do tržiště Google Store/Play a tam si ho najít. Pokud ho nenaleznete znamená to, že pro daný stroj neni k dispozici, ale nejspíše bude k instalaci něco jiného. Firefox apod.

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Ing. Pavel Pešek středa, 27 červenec 2022 11:40 napsal(a) Ing. Pavel Pešek

  Dobrýá den,
  můžete nám, prosím, napsat jak u STRONG SRT 202 EMATIC
  doinstalovat prohlížeč pro Google, minulý model SRT 2023
  měl v menu ikonu.

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Bohumil Herwig neděle, 02 květen 2021 19:24 napsal(a) Bohumil Herwig

  Ad Roman Krejci a HBO GO
  pokud byste potreboval pomoc, neni problem. napiste na komentar@digirevue.cz a zkusim zjistit u vyrobce
  u me ale skutecne bez problemu
  navic zarizeni mam a provozuji
  prave koukam na HBO GO...

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Bohumil Herwig neděle, 02 květen 2021 18:47 napsal(a) Bohumil Herwig

  Netflix nezkousim, takze nevim. HBO GO a dalsi popisovane beznym zprusobem pres Google.
  Ma to digitalni audio vystup, takze se s tim da nejak fungovat.

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Roman Krejčí čtvrtek, 29 duben 2021 13:19 napsal(a) Roman Krejčí

  Tak jsem si zarizeni koupil. Bohuzel i kdyz pisete, ze jste rozchodil HBO GO, mne se to nedari.. Muzete mi prosim poradit, jak to udelat? Moc diky..

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Roman středa, 28 duben 2021 08:28 napsal(a) Roman

  Dobry den, diky za peknou recenzi, presto mam jeste par hloupych dotazu, protoze mam nulove zkusenosti. Chtel bych toto zarizeni pouzit pro aplikace typu Netflix, coz bude v pohode, dale prehravani videa z domaciho NAS. Predpoklaam, ze to take bude umet. Samotne prehravani budu mit na projektor s tim, ze zvuk bych potreboval z tohoto zarizeni na bluetooth soundbar. Myslite, ze to bude pouzitelne pro zmineny Netflix, HBO GO a poobne a take pro videa z NAS serveru? moc diky za info

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.