pátek 14 červen 2024
Text Size

Hi-Fi sluchátka Philips Fidelio X3 (test): drahá, ale výtečná

Klasická drátová sluchátka v plné velikosti nabídnou špičkové parametry nemluvě o zpracování a samotném návrhu. Při poslechu pak možná odhalíte věci, které jste ještě u vašich oblíbených skladeb neslyšeli. Foto: TP Vision

 

Hodnocení: 85%  

  • pro: zvukové výtečné, včetně bohatých detailů a až hutných basů, sluchátka na hlavě nepotřebujete nijak regulovat (sednou si sami), kvalitní materiály i zpracování, kompletní dodávka, ale…
  • proti: …druhý kabel je stejně dlouhý jako první, poněkud dražší, než by odpovídalo, nevýrazné značení pravé a levé strany

Můžete očekávat: tradiční sluchátka okolo uší, „mušle“, ve špičkovém provedení i zpracování vhodná na prakticky všechny druhy muziky. Určena jsou do audiem slušně vybavené domácnosti.

 

Fidelio X3 má nejen kvalitní zpracování, ale i návrh.

Tradiční plné „mušle“ (uši do nich mají zapadnout, resp. by měly), jinak řečeno také „circumaural“, jsou klasika sama. Nehledejte tu bezdrátové připojení, aktivní potlačení zvuku okolí, napájení či jeden kabel jdoucí od měniče. Kdepak! Kabely jdou od každého z nich a není tu například ani mikrofon pro hands-free. A dlužno říci, je to jen dobře! Jde totiž o starou dobrou klasiku ovšem s certifikací pro Hi-Res Audio (HRA, „hudba ve vysokém rozlišení“, tedy rozhodně žádné MP3, vzorkovací frekvence zpravidla vyšší než u CD, např. 96 kHz).

Pokud se na ně podíváme očima výrobce, mají nabízet „unikátní a výjimečnou audio produkci“. Za poznámku ale stojí i to, že získaly jak designovou cenu IF, tak Red Dot a jak vzhledem k ceně 9.799 Kč tušíte, použity byly velmi kvalitní materiály. Ostatně v jejich zajímavém balení najdete nejen druhý kabel (bohužel stejně dlouhý, tj. 3 m), ale také povídání o kvalitách skotské kůže…  To pro mě znamená, že na výši je v téhle malebné, leč tvrdé zemi nejen whisky a losos, ale i skotská kůže, což jsem doposud netušil. Tady je ovšem hodně příjemná!

V balení Fidelio X3 najdete ještě – samozřejmě opět v pozlaceném provedení – přechodku mezi konektory typu jack, 3,5 mm a 6,3 mm, který je obvyklejší v CD/DVD přehrávačích, zesilovačích a A/V receiverech. Teď mě napadá, že v televizoru, resp. u TV s kvalitními zvukovými lištami jsem ho vlastně ještě neviděl.

K testu byly mimo jiné použity: A/V receiver Pioneer VSX-D2011 (THX), DVD přehrávač Sony DVP-S7700 (96 kHz, 24 bitů D/A) a několik dalších zařízení jako multimediální přehrávač Strong SRT 202 Ematic a pro ověření také mobil TCL Plex či jednoduché DAB rádio Blow RD1.

Kvalitní odnímatelný kabel má pozlacené konektory, v dodávce jsou dva vždy v délce 3 m.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, zpracování a určení: sluchátka jsou navržena z kovu, kůže Muirhead a akusticky propustné tkaniny Kvadrat. Nijak regulovatelné měniče s neodymovým magnetem mají průměr 50 mm a jdou – s celými náušníky – naklonit o 15°. Pevně naklopené jsou ale i samotné měniče, což vidíte pod náušníky. Ty jsou z paměťové pěny a jsou odnímatelné (vyměnitelné). Měniče nejsou na oblouku vysouvatelné, vše se reguluje přes vnitřní oblouk, který je na gumě. Hlava tedy správně zapadne kam má a jde to zcela samo. Sluchátka s dvojvrstvými mušlemi jsou určena pro domácí poslech pro náročné a patřičně vybavené zákazníky. Zpracování bylo bez námitek, použité materiály vysoce kvalitní.
Měnič pod náušníkem je mírně a napevno naklopen.
  • Propojení – kvalitní opletený kabel (dostanete dva) s pozlacenými konektory má tři metry, jde od každého měniče a je odnímatelný. Na koncích je vždy 3,5 mm jack.
  • Zvukový výkon – vyzkoušel jsem všechny možné druhy skladeb (pop, rock, klasiku, atd.) a řadu audio formátů, včetně běžných MP3, dále WAV a FLAC a také FLAC HD (48, 96 a 192 kHz). Plus řadu běžných CD, vysoce kvalitní CD s DTS a prostorovým zvukem, a také oficiální testovací audio DVD disk DTS (SA-CD a DVD-Audio bohužel nemám na čem přehrát). Zvukové podání bylo prakticky vždy výtečné s řadou detailů, kterých jsem si někdy nevšiml ani z mých dobrých reprosoustav, s výbornými výškami a někdy s až vysloveně hutnými (případně trochu přemrštěnými) basy. Zazářil zejména Marvin Gay (Forever Yours, DTS, 20 bitů), výtečný byl ale například i Handel (dtto) či běžná CD se skladbami Vivaldiho, Gabriela, Whitesnake nebo J. M. Jarre. Jediné, co sluchátkům nesedlo, byly některé skladby Joey Curtin z alba Once Upon a Time (piano, CD DTS). Jinak opravdu nebylo co namítat. Tedy alespoň vzhledem k mým uším.
  • Ovládání – žádné.
  • Údržba – v ceně dostanete pytlík pro uložení sluchátek, nějaký údržbový balíček už ale nikoli, takže nejspíše nastoupí běžná prachovka.
Kvalitka v každém detailu.

 

Pro audiofily, nebo-li pěkně česky „pro hifisty“

O tom, že jsou Hi-Fi sluchátka Philips Fidelio X3 výtečná, nemůže být myslím sporu. Tlak na hlavu je tak akorát, příjemně se nosí (klidně i více než hodinu), použité materiály jsou na výši a při poslechu překvapí řadou detailů, které možná z vašich „beden“ ani neuslyšíte. V tomto ohledu rozhodně žádná námitka stejně, jako není k návrhu. Sluchátka si totiž stačí jen nasadit na uši a o zbytek se nemusíte starat, takže tady neřešíte žádné posouvání a štelování. Mimochodem jak je na hlavu posadit (co na které ucho) se nedá poznat jinak, než z nenápadného značení na vnitřní straně oblouku dole u měničů. Nastává tak obvyklé uvazování šňůrek, malování fixem, atd., atd. podle vašeho gusta. V tomto ohledu opět stylovost převážila nad účelností.

A cena? To je určitě největší námitka a vůbec nejde o její výši. Philips Fidelio X3 by totiž slušela nižší, někde kolem osmi tisíc korun. I tak mohou být výbornou koupí pro ty, kteří mají solidní domácí kino či A/V receiver s přehrávačem CD/DVD/BD a nechtějí (či nemohou) investovat do nějakých slušných „beden“ za padesát, sto tisíc. Tady, a to si klidně troufnu říci, za výrazně nižší cenou dostanou pomalu totéž.

Na Fidelio X3 se mi nejvíce líbí kultivované provedení i kultivovaný poslech napříč žánry. Nevím, jak vypadá porovnání s ostatními sluchátky v této cenové relace (testuji něco takového po hodně dlouhé době), ale za vyzkoušení rozhodně stojí!

 

Tabulka vlastností

 

Číst 2889 krát Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 18:23

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.