neděle 29 leden 2023
Text Size

Televizor Philips 55OLED935 (test) potěší nejen ozvučením Bowers & Wilkins, ale také funkčním DTS Play-Fi

OLED je OLED, říkají mnozí. Ale obraz „tvrdí“ i muzika a ta zdejší pochází od britské legendy B&W. A ta ji tentokráte dodala v kompletní podobě, což je na výsledku skutečně znát! Foto: autor a TP Vision

 

Hodnocení: 85 %  

  • pro: excelentní návrh s externí zvukovou lištou, kterou díky DTS Play-Fi využijete i audio výstup třeba z mobilu, výtečný obraz, parádní zvuk, možnost připojit externí subwoofer, špičkový Ambilight, výtečné zpracování obou doplňkových dílů pro napojení zvukové lišty, stabilní Android TV 9
  • proti: televizor si během sledování vysílání samovolně zapnul čištění obrazovky, šetřič obrazovky u rozhlasových stanicích přes DVB často nepracuje, zmáčknutí tlačítka ovladače rovnou aktivuje vybranou funkci jak ve tmě, tak při spuštěném šetřiči obrazovky, špatné balení televizoru, pouze Wi-Fi 5, EPG i bez zvuku

Můžete očekávat: Televizor za 55.990 Kč s úhlopříčkou 140 cm a velmi kvalitním obrazem a zvukem, jaký v této kategorii hned tak neuslyšíte. Dostanete i spolehlivě pracující operační systém Android TV 9.0 a výbornou kompatibilitu s lokálními aplikacemi, a to ještě nemluvím o skvělém osvětlení pozadí Ambilight u kterého jsou LED žárovky umístěny po všech čtyřech stranách.Ověřte si ale, zda už byla vyřešena záležitost se samovolným spouštěním automatické údržby panelu OLED během sledování televizního vysílání.

Vnější návrh je bohužel klasická OLED. Při vytahování z krabice není za co vzít, navíc balení se nedá otevřít ze spodu, což je samozřejmě VELMI špatně!

 

Philips 55OLED935 není dokonalý, jak se nám snaží namluvit některé recenze. Pár věcí mu chybí, ale jedna jde nahradit, resp. obejít a dokonce možná lepším řešením, které ovšem bude chtít ještě nějaký čas. Začněme ale tím, co tu nenajdete. Půjde zejména o poslední standard Wi-Fi 6 (co to je), zdvojené tunery, HDMI 2.1 a obousměrné Bluetooth Audio. Hodil by se ovšem i digitální audio vstup, který by televizoru, vzhledem k samostatné zvukové liště od B&W, vysloveně slušel. Tohle jde, stejně jako Bluetooth Audio, částečně obejít a jak se momentálně zdá, dokonce lepším bezdrátovým systémem DTS Play-Fi (bohužel např. starší DVD/BD přehrávač nenapojíte…). Už jen představa, že se zbavíme nesmyslných BT profilů je lákavá, nemluvě o kvalitnějším zvukovém podání i když je na hodnocení ještě brzo.

Televizor se skládá z panelu s elektronikou a všemi proprietami a samostatné zvukové lišty od Bowers & Wilkins (B&W), která se k němu napojuje speciálním konektorem. A protože má její kabel jasně danou délku a „soundbar“ vlastně nahrazuje stolní podstavec, dostanete k televizoru dvě propojovací „nohy“. Jedna je určena pro klasické stolní umístění, druhou využijete v okamžiku, kdy televizor montujete na stěnu.

Philips OLED935 můžete zakoupit v podobě Philips 48OLED935 (122 cm, 44.990 Kč), Philips 55OLED935 (140 cm, zapůjčeno) a konečně Philips 65OLED935 (165 cm, 79.990 Kč). Jako jediný z celé letošní nabídky televizorů Philips má také čtyřstranný Ambilight, což znamená, že LED žárovky jsou i dole. Celek  působí impozantně i díky tomu, že ho doplňuje přiznaný výškový reproduktor na zvukové liště.

Detail zvukové lišty Bowers & Wilkins s přiznaným výškovým reproduktorem à la jeden z nejlepších reprosystémů, jaký kdy byl v historii této planety vyroben, B&W Nautilus 801...

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: dvě vzájemně oddělené části – televizor bez audia a externí zvuková lišta s přiznaným „výškáčem“ a zabudovaným subwooferem (lze připojit i externí). Zpracování vynikající, spojení obou částí obstarává vysoce leštěný kov a napevno přidělaný kabel se speciálním konektorem (nejde prodloužit).
  • Tunery, třídění kanálů a EPG: kompletní tunerové osazení v jednoduché podobě, třídění naladěných kanálů pouze přes oblíbené položky (nabídne ho sám televizor). EPG bez obrazu a zvuku, jednoduchý přechod na další den.
  • Ovládání – menu a dálkový ovladač: jedno menu (tlačítko na DO) ze kterého se vstupuje i do menu nastavení Google Android TV. Dlouhé nabídky bez kolování. Podsvícený dálkový ovladač svítí automaticky při zmáčknutí libovolného tlačítka. Funkce vždy spíná na první zmáčknutí, a to i ve tmě, nebo při spuštěném šetřiči obrazovky.
Televizor je kompatibilní s novým „multiroomovým“ systémem DTS Play-Fi. Zdroj hudby v něm ale není libovolný. Vedle nejrůznějších aplikací, které vidíte na snímku to může být i váš síťový server. Například mobil už nikoli.

 

  • HbbTV a aplikace: „červené tlačítko“ bylo u velkých televizních skupin bez problémů s výjimkou FTV Prima, kde televizor v době testu vypadával nebo někdy nešly některé jeho části spustit. Kompatibilita s místními aplikacemi vynikající, chování v drtivé většině případů bezproblémové (HBO GO, Pohádky…). Spustit se po výpadku služby nepodařilo Lepší.TV (problém trval až do vrácení TV), aplikace Skylinku po delší pauze vypadla až do domovské nabídky (samovolně se ukončila). Po opětovném spuštění ale rovnou nabídla pokračovat v přehrávání pořadu. Kompletní přehled aplikací pro TV najdete v samostatném článku na Televizním webu.
  • Obraz a zvuk: resamplování z nízkých rozlišení výborné, celkově vzato obrazové podání, včetně pohybové ostrosti, určitě odpovídající ceně; systém AI se ale občas potkal s obrazovým procesorem. Zvuk při kvalitním signálu mimořádný, někdy až vysloveně hutný, výborně slyšitelný i v detailech na různém druhu muziky, včetně klavírního koncertu. Výtečné podání mluveného slova (jasné dialogy). Někdy byla cítit potřeba externího subwooferu; ten je možné dokoupit. Obsah s HDR byl na zatmavené scéně pro mé oči (je to vždy individuální) podáván až příliš jemně a s méně detaily. Na přesvětlené scéně bylo vše výraznější. Televizor obsah s HDR oznámí, k dispozici jsou pak pouze přednastavené obrazové režimy HDR, přepnout na jiné, nebylo možné.
  • Čistění a spořič obrazovky OLED: dělá se automaticky v pohotovostním režimu, manuální funkci najdete v menu nastavení (hlubší proces). Jednou televizor sám o sobě přerušil vysílání a sdělil, že si musí obrazovku vyčistit od ulpělých artefaktů a bude mu to trvat asi deset minut. Po ukončení činnosti, nevydal žádné hlášení. Funkce nešla nijak zastavit, násilné vypnutí neprovedeno.
Prostředí Android TV 9 po úpravě. A ta je u tohoto systému, i u televizoru této značky, nutností. Stačí jen na ikoně déle přidržet OK nebo pro odstranění vodorovné lišty vyjet zcela vlevo. Nápověda zde ovšem letitě chybí…

 

Zvuk jaký hned tak neuslyšíte

Televizoru by rozhodně slušela vyšší výbava. Zdvojené tunery s pořádnou funkcí obraz v obraze (PiP) a Wi-Fi 6. Absence zvukového vstupu přes Bluetooth se dá nahradit DTS Play-Fi, což je nový systém přenosu audia do více pokojů (multiroom) nebo i mezi dvěma přístroji (takto to bylo vyzkoušeno). Spolupracuje s ním už poměrně dost zařízení, včetně všech televizorů Philips 2020 s operačním systémem Android TV, přičemž modely 2019 ho budou zvládat po aktualizaci. Následně pak stačí na mobil stáhnout aplikace DTS Play-Fi a DTS Play-Fi Headphones (obslouží až čtyři sluchátka nebo mobily sloužící à la reproduktory) a je vystaráno. DTS Play-Fi je pak zároveň jedna z voleb v menu nastavení televizoru, přehrávat může i ze síťového serveru, včetně muziky s prostorovým zvukem, nebo z řady internetových aplikací.

Detail osvětlení pozadí Ambilight. Jak vidíte, LED žárovky jsou neobvykle po všech čtyřech stranách.

 

Znovu zavedený čtyřstranný Ambilight (žárovky LED jsou i na spodní straně) byl vynikající a ať se na mě nikdo nezlobí, efekt je výrazně lepší než při použití třístranné verze. (Proč to vlastně TP Vision zrušilo?)

Zvukově vás přijímač potěší nejen v hudbě z dobrých zdrojů či na kvalitně vysílaných TV stanicích, ale někdy i přes příjem IPTV/VoD. Například ve videopůjčovně Skylink Live TV ve snímku Assassin vysloveně udeřil do uší. V tomto okamžiku ale také nešel vypnout Ambilight a stávalo se to i v dalších aplikacích, včetně HBO GO, takže je dobré si ho nachystat dopředu.

Na závěr ještě drobnost ke spořiči obrazovky. Ten fungoval spolehlivě za nejrůznějších situací, ale má dvě výjimky: v případě on-line videotéky Voyo výrobce upozorňuje, že nepracuje správně (už je to v řešení), potíž větší představuje poslech rozhlasových stanic přes DVB. Tady se šetřič televizoru prakticky nikdy nezapínal (tu a tam ano…), takže  bylo vysvíceno stále to samé. Pouze u stanic ČRo se někdy (poměrně často) spouštěl jejich vlastní šetřič. Ideální je tak jít do menu nastavení a vyhledat volbu pro vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku. Bohužel je poněkud zasunutá (musíte do tzv. Častých nastavení) a přitom by měla být ideálně hned na tlačítku kontextových voleb „+“ a tudíž po ruce. Tuhle letitou chybu výrobce ne a ne opravit.

Obrazovka je v horní části hluboká jen pár milimetrů, dole je klasický „hrb“ s elektronikou a rozhraními.

 

Tabulka vlastností

 

Dálkový ovladač po letech inovací dospěl do fáze, kdy prohlubně kolem OK jsou příliš mělké, takže moje prsty při ovládání poslepu sjížděly jinam.
Číst 1399 krát Naposledy změněno sobota, 21 leden 2023 08:25

2 komentáře

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.