úterý 25 červen 2024
Text Size

Co je to HDR a HFR

HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah) je funkce, resp. technologie, dovolující na kompatibilním televizoru zobrazit o dost širší rozsah jasu a kontrastu a tak někdy až výrazně zkvalitnit podání světlých a tmavých míst (jsou v detailech lépe viditelné).

Foto: SES

 

Poslední aktualizace: 2. 9. 2020

 

Jde o jednu z nejdůležitějších TV technologií poslední doby, která zasahuje jak na stranu filmařskou, tak na stranu vysílací a příjmovou. Obsah s HDR je správně proveden pouze tehdy, když je celý zpracovatelský, vysílací a přijímací, řetězec schopen zpracovat HDR jako takové. Tzn. potřebujete pořad s HDR natáčet, potřebujete s ním pořad vysílat a potřebujete také mít doma kompatibilní televizor schopný HDR obsah správně zobrazit.

Ideálem tvůrců HDR bylo přiblížit se vidění lidského oka, tedy jakoby našinec danou scénu přímo na místě sledoval. To na druhou stranu znamená, že vnímání HDR (a bavíme se o jakémkoli standardu ) je velmi subjektivní. Záleží rovněž na jeho fyzickém nastavení v konkrétním přijímači, které scénu zvýrazní více, či méně. Nicméně televizory HDR seřídit neumějí (stav 2020).

ČTĚTE TAKÉ: Co to je Wi-Fi…, Wi-Fi 6 se dozvíte zde (nové okno)

Standardů HDR je několik druhů, nejrozšířenější je HDR10 (statické, jednou se nastaví a už se s ním pracuje po celý pořad), HDR10+ (dynamické, posuzuje se políčko po políčku) a také je tu HLG primárně určené pro televizní vysílání a Dolby Vision. To je taktéž dynamický systém původně zaměřený na kina, nicméně už proniknuvší do řady „lepších“ televizorů.

Existuje ale i Advanced HDR by Technicolor (spolupráce Philips), který je zatím používán výrazně méně.

Některé systémy jsou tzv. volné, jiné vyžadují poplatky (typicky Dolby Vision). Naproti tomu HDR10+ je otevřená platforma na kterou se nevztahuje autorské právo i když se požadují jisté příspěvky. Technologii vytvořily společnosti 20th Century Fox, Panasonic a Samsung a společně založily subjekt, který má na starost udílení licencí.

HDR začalo původně u fotografií (snímalo se více snímků s různým nastavením) a odtud se propracovalo do televizorů a televizně-filmového řetězce. Je závislé na analýze scény a tudíž i vyspělém obrazovém procesoru, který vše zpracovává (to není levná záležitost).

HDR někdy/často (jak kdy a v jakém roce) doprovází i HFR, tedy High Frame Rate, zvyšující kvalitu obrazu vyšším počtem vysílaných snímků za sekundu (momentálně 50), a to až 120 (120 sn./s nebo také 120 Hz).

Více se o HDR dozvíte na Wikipedii zde.

Přispějte na provoz Wikipedie. 

 

Číst 6857 krát Naposledy změněno neděle, 20 březen 2022 10:02

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.