středa 21 únor 2024
Text Size

Mobilní telefon Samsung Galaxy S20 (test): špičková hračka nejen pro paní a dívky, po poslední aktualizaci už s Androidem 11

V řadě S20 je hned několik mobilů o různých velikostech a různá je i výbava, a to včetně fotoaparátu. Jejím základem je tento model uvedený sice už před nějakou dobou, ale protože jeho cena mezitím poklesla a byl k zapůjčení, neodolal jsem. Navíc je tu nyní jiný Android a dotaženější uživatelské prostředí. S20 tedy trochu jinak… Foto: autor a Samsung

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: výtečný displej s odolným sklem Gorilla Glass, skvěle padne i do menší ruky, parádní výbava, vynikající krytí (IP68), výborný zvuk i ovládání, Wi-Fi 6 (!), kvalitní foťák, navíc s optickou stabilizací
  • proti: chybí informační LED a klasický výstup na sluchátka (jsou přes USB-C…), potíže s USB (OTG), při položení na zadní stranu se kýve

Můžete očekávat: Mobil malých rozměrů, který díky své šířce výborně padne i do drobné ručky. Má výtečnou výbavu, výborně fotí a neméně dobře se ovládá. Škoda vystupujícího modulu fotoaparátu díky kterému se při položení na zadní stranu může kývat. Počítejte také s tím, že se zadní strana docela dost špiní, naštěstí můžete dokoupit hned několik obalů.

Porovnání jednotlivých druhů Galaxy S20. Od „trpaslíka“ až po obra…

 

 Samsung Galaxy S20 (2020) je prvním mobilem, který získal certifikaci rychlodobíjení přes USB PD 3.0, bezdrátově ho pak dobijete i v „zabíječi bakterií a virů“ Samsung Itfit Wireless Sterilizer (test) se systémem Qi. Je to také, v základní verzi S20, mobil na současné poměry hodně malý a skvěle padne i do dívčí ručky. Výbava je ovšem špičkové úrovni, co také ostatně čekat při ceně, která při uvedení přesahovala dvacet tisíc.

Současná mobilní klasika a vidíte i důvod možného kývání mobilu – vystupující fotoaparát.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: kvalitní kovový rám, na zadní straně vystupující modul s fotoaparáty. Na horní straně je reset a „vozík“ pro SIM, resp. paměťovou kartu, na spodní reproduktor a USB-C. Druhý reproduktor je na přední straně nad displejem. Zpracování bylo vynikající, použité materiály špičkové. Zadní „skleněná“ stěna vypadá efektně, ale dosti se špiní a poměrně snadno poškrábe. Na displeji je odolné sklo Gorilla Glass, celý telefon má krytí IP68 (mj. ponor do 5 m více zde).
Po připojení bezproblémové USB paměti Kingston, vypsal namísto zobrazení souborů toto. V jiném mobilu flash paměť pracovala.

 

  • Displej je vynikající, čitelnost na přímém slunci sice teď neposoudím, ale rozsah jasu je více než slušný, obrazové podání vynikající. V menu můžete nastavit frekvenci displeje na 120 Hz (jen pro nižší rozlišení 2400 x 1080 bodů a za vyšší spotřeby), jinak se pracuje se 60 Hz. Písmo je slušně zvětšitelné a zvýšit lze i citlivost na dotyk.
  • Ovládání: tlačítka na displeji lze přehodit („Zpět“ je vlevo či vpravo), jiné možnosti tu nejsou. Vnější ovládací tlačítka hlasitosti a zapnutí a vypnutí jsou na pravé straně.
Nastavení fotoaparátu – focení.

 

  • Akumulátor a dobíjení: přibalenou dobíječkou se nabije za asi hodinu patnáct minut (dvacet), píše „superrychlé nabíjení“ a uvede přibližný čas za který to zvládne (docela se strefuje). Bezdrátově přes systém Qi v Samsung Itfit Wireless Sterilizer (test zde) vypíše, že do plného dobití jsou 3 hod. 40 min. V nastavení (foto níže) lze povolit, nebo zakázat, rychlé nabíjení, superrychlé nabíjení a rychlé bezdrátové nabíjení. Dokáže také bezdrátově dobíjet jiné zařízení.
  • Fotoaparát: možnosti nastavení vidíte na odchycených obrazovkách výše, bohužel se už nedá vybrat rozlišení snímku (při poměru stran 16:9 to bylo 4032 x 2268 bodů, JPG). Video nabízí kompresi H.265/HEVC, upozornění na možné nepřehrání v jiných zařízeních nedává v dnešní době smysl, ale Samsung ho má i jinde. Vybraná rozlišení dovolují natáčení s HDR10+ (nezkoušeno, nebyl k dispozici kompatibilní televizor pro přehrání). Kvalita fotografií i videí byla výborná, a to včetně různých specialit jako focení jednoho snímku v několika různých nastaveních, při nočním focení nebo snímání obrazovek a dokumentů.
  • Aplikační kompatibilita bezproblémová. Zkoušeno zejména IPTV/VoD (mj. HBO GO, Lepší.TV, Skylink Live TV), běžné hry (Block Puzzle Jewel) a přehrávání videa z mobilu i ze serveru Synology na domácí síti (MX Player a VLC Player). Wi-Fi napojeno přes verzi 5, verze 6 nezkoušena.
Nastavení fotoaparátu – video.

 

Jaký je? Luxusní, ale kupte si kvalitní obal!

Výtky se často týkají absence konektoru typu jack pro výstup na sluchátka. Mínus to určitě je, ale jde také o přístup výrobce, Ten vám jednak v balení nabídne sluchátka AKG s opletenou šňůrou určená do rozhraní USB-C a evidentně také chce prodat více „skutečně bezdrátových“ pecek do uší. Mimochodem sluchátka AKG k mému překvapení hrály více než slušně i když audiofila pochopitelně urazí.

Celkově vzato je obrazově i zvukově mobil výtečný a kupodivu tu jsou i dva reproduktory i když se ten druhý dá najít jen při puštěné muzice či videu a zacpání toho, který je tradičně v rámu (směrem dolů). I tohle se Samsungu povedlo!

Frekvence displeje 120 Hz je pro běžné používání zbytečná, video v 8K je jen pro okrasu a zřejmě pro odškrtnutí kolonky „splněno“. Je ale zbytečné to mobilu vytýkat. Na výběr je tu několik dalších, lepších režimů do kterých se dá točit a zdálo se mi, že se po poslední aktualizaci ještě rozmnožily. Mobil s ní získal i Android 11 a uživatelské prostředí Samsungu ve verzi 3.0.

Nastavení pro akumulátor, resp. dobíjení.

 

Tabulka vlastností

 

V plné kráse…

 

Číst 2978 krát Naposledy změněno neděle, 25 duben 2021 15:58

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.