úterý 9 březen 2021
Text Size

Levný televizor Thomson 50UG6300 (test): funkční HbbTV, stabilní chod

Zapůjčení téhle levné věcičky o úhlopříčce 127 cm jsem domluvil s Alza.cz. I když mě zaujala cena v kombinaci s velikostí, ještě víc šlo o to, že jako jeden z mála přijímačů malých značek má HbbTV 2.0. Tedy naprosto přelomovou verzi, která je ovšem zpětně kompatibilní se současnými aplikacemi domácí vysílatelů. A nepochybně jí bude patřit budoucnost! Foto: autor a Thomson

 

Hodnocení: 75 % 

  • pro: slušné podsvícení i obraz, vysoký výkon zesilovače v RMS (subjektivně vzato se zdá být ještě vyšší…), HbbTV 2.0 a plně funkční HbbTV na ČT či FTV Prima, velmi dobré ovládání i rozložení tlačítek dálkového ovladače (až na List), extrémně nízká spotřeba v pohotovostním režimu, excelentní třídění naladěných stanic
  • proti: někdy pomalejší reakce (zmáčknutí tlačítka ovladače, informace zobrazované na „i“, někdy třeba i vstup do menu), fakticky nefunkční zrcadlení obrazovky z mobilu

Můžete očekávat: Spolehlivě pracující televizor s funkčním televizním příjmem, „červeným tlačítkem“ a Youtube, což je dnes u velmi levného televizoru více než dost. Na další aplikace a funkce moc nesázejte, multimédia jsou spíše doplňková a zrcadlení obrazovky tu v podstatě není. Obraz odpovídá ceně, výkon zesilovače byl ale nadstandardní, a to nejen pocitově. Potěšil i ve spolupráci s externím boxem Strong SRT 202 Ematic (Android TV, test), což se mi při prostém propojení přes HDMI zas tak často nestává ani u podstatně dražších přijímačů!

Od domovského menu nic neočekávejte. Jednu jeho část vidíte zde, další (Videa) skrývá v podstatě jen výstup z Youtube. Takový i makový…

 

Jak už bylo řečeno, televizor mi zapůjčila Alza (zakoupíte ho zde) a nabízen je ve třech úhlopříčkách za ceny více než příznivé, což u zapůjčené úhlopříčky znamená 8.490 Kč. Jen pro srovnání: další nejlevnější televizory ve 127 cm, které jsem na tomto obchodě našel jsou TCL 50P610, Metz 50MUC5000 a ECG 50 US01T2S2. Pokud byste chtěli například Android, musíte někam k deseti tisícům stejně, jako když sáhnete po přijímačích s vyspělejšími platformami u nichž je také více domácích aplikací.

 

 

Televizor byl kvalitně proveden a nechyběly klasické šrouby (nikoli vruty), což se v této kategorii prakticky nevidí.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: to poslední výborné, vnější design je klasický s „hrbem“ s elektronikou a vstupy a výstupy. Koncepce vychází právě z toho a vše doplňuje dlouhý a štíhlý dálkový ovladač. Použité materiály ceně více než odpovídají, provedení gum na nožičkách a připevnění nožiček k panelu je dosti nadstandardní.
  • Tunery, třídění kanálů a EPG: kompletní tunerové osazení‚ satelit bez výběru lokálního operátora (např. Skylink). Excelentní třídění kanálů (u jednoho z typů výběr i na přeskáčku a společné přesunutí na novou pozici) a velmi rychlá programová nabídka u níž se zvuk nepřerušuje. EPG (Guide) je bez obrazu, při zadání upozornění na pořad se TV neprobudí.
Kontextové menu. Škoda, že tu není vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku. Na poslech DVB rozhlasu televizor právě vhodný není.

 

  • Ovládání: menu nastavení je tu dvojí (klasické plus kontextové), vždy s kolováním, navíc ještě domovská nabídka (Home, domeček). V ní jsou mj. výstupy z Youtube (Film, Hudba, Nejnovější…), přepnutí na vstupy a výstupy a aplikace. Seznam naladěných stanic vyvoláte tlačítkem List, které je od OK trochu stranou, EPG a další jsou už ale po ruce. Dálkový ovladač má velmi dobré rozložení tlačítek, ovládání je z valné většiny pohodlné. Počítejte ale s tlačítkem Zapnutí/Vypnutí na opačné straně než je zvykem a také s tím, že OK nevyvolá seznam stanic. Někdy je rovněž třeba na operaci trochu počkat (např. „i“ – Info o stanici, kanálu, nebo vyvolání menu).
Aplikací pro české či slovenské diváky tu moc není, takže je to v podstatě jen o HbbTV a Youtube.

 

  • HbbTV a aplikace: „červené tlačítko“ je třeba po instalaci televizoru nejprve povolit v menu nastavení. Zabudované HbbTV 2.0 je zpětně kompatibilní, s domácími aplikacemi, mj. ČT a FTV Prima, nebyly problémy a televizor zvládal i přehrávání celých pořadů na iPrima, což dnes u levných přijímačů není běžné. Aplikací vhodných pro domácího diváka tu moc nenajdete, takže je to o Youtube, které bylo bezproblémové.
  • Obraz a zvuk: to druhé nad rámec ceny i co do výkonu zesilovače, a to i při napojení vnějších periferií. Obraz se nese v klasickém duchu levných televizorů. Čím lepší signál do něj pustíte, tím lépe hraje. S horším, slabším, datovým tokem rychle vadne, nestíhá překreslování například ani u závěrečných titulků a rychle ztrácí i pohybová ostrost. Při příjmu z tunerů byl jako opět znát značný rozdíl mezi SD a HD kanály, včetně pozemního vysílání ČT HD, které bylo, na danou cenu, podáváno velmi slušně. Podobně se Thomson chová i v případě, že mu dobře připraví signál nějaké kvalitní vnější zařízení, například přehrávač DVD/BD Philips BDP 8000, nebo zmiňovaný Strong SRT 202 Ematic. Výsledek vás při napojení přes HDMI může příjemně překvapit.
Po instalaci televizoru a jeho napojení na internet je třeba ještě manuálně povolit příjem HbbTV.

 

Jaký je? Ceně odpovídá

Za dané peníze představuje televizor slušnou nabídku se solidním plošným podsvícením, možnostmi i ovládáním i když s využitím „chytrých“ funkcí, v podstatě s výjimkou Youtube a HbbTV, moc nepočítejte. Nefunkční zrcadlení obrazovky zavírá další cestu, jak do televizoru dostat aplikace jako například HBO GO, Lepší.TV či Skylink Live TV. Tady opravdu zbývá jen dobrý externí zdroj. Aplikace T-Cast v tomto ohledu není ideální a daleko lepší by bylo použití spolehlivého Wi-Fi Miracast.

Na Alze byly v době vzniku tohoto článku dvě „recenze“ a pár povětšinou nesmyslných dotazů. Jeden majitel si stěžoval na pomalou odezvu dálkového ovladače, což jsme také pozorovali (opakované mačkání tlačítek dělejte opatrně), druhý názor směřoval mj. k tomu že „televize stále problikává a obraz je nestabilní“. To je nepochybně problém kusu a je to na reklamaci. V našem případě nic takového vidět nebylo a obraz byl zcela v pořádku. Tedy na danou cenovou relaci, kde je pochopitelně horší práce s pohybovou ostrostí, občasné potíže s resamplováním naprosto v pořádku. Tohle je běžné chování levných televizorů a patří to k nim stejně, jako často velmi dobrý obraz na lepším signálu, včetně třeba ČT HD na DVB-T2.

 

Tabulka vlastností

 

Dálkový ovladač v podobě dlouhé tyčinky má výborné rozložení až na tlačítko List přes které vyvoláváte seznam naladěných kanálů. Zkusit to ale můžete i přes EPG, které je tu většinou svižné.Číst 123 krát Naposledy změněno středa, 20 leden 2021 11:56