pátek 19 červenec 2024
Text Size

Ultra HD: Jak vypadá česko-slovenské zkušební vysílání 4K v praxi

Díky společnosti Samsung, resp. zápůjčce televizoru UE55HU7100UXXH, jsem měl možnost vyzkoušet testovací smyčky České televize a slovenské veřejnoprávní RTVS na satelitu Astra 23,5E. A stálo to za to!  

Foto: autor

 

Co to je kodek H.265 nebo-li HEVC se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Predikce hovoří jasně! Televizory s rozlišením Ultra HD (4K) celosvětově vzato překročí hranici 100 mil. prodaných kusů v roce 2018. I toto jistě vzalo v potaz Ultra HD Forum, když připravovalo první česko-slovenské zkušební vysílání. A nemusím zdůrazňovat, že je to bomba!

Tento měsíc zahájila Česká televize a slovenská veřejnoprávní televize a rozhlas RTVS ve spolupráci se SES (SES Astra) a společností České Radiokomunikace (CRA) testovací vysílání v rozlišení Ultra HD, nebo-li 4K, tedy 3 840 x 2 160 bodů. Šířeno je ze satelitu Astra 3B (23,5 stupně východně, tj. 23,5E) a potrvá do 14. března 2015. 

Vysílání momentálně představuje smyčku ze Slovenska (RTVS) a Česka (ČT) a najdete v ní záběry z Bratislavy a mj. i z Prahy.

Kanál se ohlašuje jako „Test UHD Forum“, což je organizace založená v roce 2013 jejímiž členy jsou všichni zúčastnění. 

 

 

Co potřebujete k naladění?

Vedle příslušné satelitní infrastruktury potřebujete televizor či set-top box s tunerem DVB-S/S2 podporujícím příjem vysílání v kodeku H.265 zvaným také HEVC. Ten má ale momentálně zabudován jen málokterý přístroj a na českém a slovenském trhu jde o nejvyšší model Panasoniku řady AX900, resp. X940 (není jasné, který z nich to je a nepodařilo se to mezi svátky ověřit), a především o televizory Samsungu. Podle zpráv ze zastoupení jde o řady HU6900, H7000, HU7500, H8000 a HU8500. Pokud si ale chcete nějaký takový pořídit, ještě si to ověřte – specifikace dodávek se mohou změnit. 

Ve výše zmiňovaných televizorech najdete, resp. byste měli najít, podporu kodeku, resp. dekodeku HEVC (H.265) jak na tuneru DVB-T2, tak u tuneru satelitního, tedy DVB-S2, což je dáno tím, že jde o panevropské modely. 

Jak je ale vidět, podporu má nyní i Samsung UE55HU7100UXXH zapůjčený těsně před letošními Vánoci díky němuž jsem měl také možnost testovací vysílání ve 4K přímo vyzkoušet.

 

 

Co se vysílá ve 4K?

Testovací vysílání obsahuje dvě smyčky a začněme tou pocházející od RTVS. Ta zahrnuje venkovní záběry, které jsou sice místy povedené, ale často nevýrazné. To samé, ale ve větší míře (nevýraznost) platí o záběrech České televize. Skládají se z pár venkovních záběrů Prahy a asi polovině času z detailů jakéhosi starého hodinového stroje. 

Naštěstí na satelitu naleznete ještě další kanály od SES, které jsou o třídu lepší, takže na nich 4K poznáte daleko lépe. Jde o LSES UHD Demo Channel“ a „Astra Ultra HD Demo“. 

Spuštěny byly v září 2013 v normě DVB UHD a jak bylo řečeno, jsou komprimované ve formátu HEVC (High Efficiency Video Coding) zvaném také H.265. Oba se vysílají z hlavní orbitální pozice nad Evropou (19,2° východně, 19,2°E). Společnost SES ostatně představila se Sony živé vysílání v Ultra HD (4K) už v roce 2012 a šířilo se opět v HEVC (H.264) o přenosové frekvenci plných 50 Mb/s. Kolik je vysíláno nyní, jsem nezjistil, ale snímková frekvence je 50-60 Hz.

 

Jaké je?

Česko-slovenské pokusné Ultra HD vysílání je rozhodně počinem hodným obdivu, ať už jsou výhrady vůči oběma smyčkám jakékoli. Doufám – a věřím –, že se do března ještě dočkáme něčeho lepšího. Tedy výrazně lepšího. A Praha – pokud budu mluvit o ní – nabízí možností vskutku nepřeberně! Od Karlova mostu, přes orloj a Tančící dům až po záběry z Botanické a Zoologické zahrady. Právě tohle by lidem ukázalo výhody 4K nejlépe. 

Stačí se jen inspirovat třeba „SES UHD Demo Channel“, který je v tomto ohledu prakticky ukázkový i když by se více rychlých záběrů či švenků kamery opravdu hodilo. Na nich totiž nejlépe uvidíte, jak je ten který televizor schopný data zpracovat a pokud jsme doteď mohli říkat, že u Full HD televizoru toho na kvalitním Full HD video signálu moc nepoznáte, protože všechny ukazují velmi dobře zdá se, že o 4K tohle tak docela neplatí. 

Nechci soudit po jednom zhlédnutí, ale na zmiňovaném Samsungu UE55HU7100UXXH se jasně ukázalo, že v některých okamžicích – nikoli na česko-slovenské testovací smyčce, nýbrž na „SES UHD Demo Channel“ – prostě nestíhá příjem zpracovat. A projevovalo se to jak trhaným zobrazováním, tak kupodivu i zvukovými výpadky. 

Počkejme ale s konečným hodnocením na okamžik, kdy bude k dispozici více televizních tunerů s podporou kodeku HEVC (H.265). V každém případě ale doporučuji, jít se někam na testovací vysílání podívat. Stojí za to!

Uvědomte si, že i když na webu můžete také najít testovací kanály v Ultra HD, k vám žádné skutečné 4K nejde, protože byste potřebovali linku o rychlosti nějakých 40 Mb/s. Proto je před internetovým vysláním 4K převeden signál na Full HD, což samozřejmě není ono. Pokud chcete vidět Ultra HD/UHD/4K doma, musíte si příslušný soubor prostě stáhnout k sobě na počítač. Pak ale také musíte mít samozřejmě k dispozici i hardware, na kterým takto extrémně vysoké rozlišení přehrajete. A to je momentálně větší problém, než najít prodejnu, která příjem televizní signálu ve 4K opravdu umí. 

Přeji dobré pokoukání!

 

 

Číst 7743 krát Naposledy změněno středa, 03 červen 2020 07:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.