pátek 14 červen 2024
Text Size

Google Android TV: televizory s Androidem jsou tady, ale kdo je vlastně bude mít?

Tento operační systém postavený na Androidu 5 (Android L) je uváděn s nevelkou podporou výrobců televizorů a dalších zařízení s TV tunerem, což je rozhodně překvapení! Podívejme se tudíž, jak vlastně vypadá situace na trhu.  

Foto: archiv autora

 

UVNITŘ: přehled stávajících a budoucích operačních systémů u jednotlivých výrobců televizorů.

 

ČTĚTE TAKÉ (odkazy se otevírají do nových oken) 

 

Veletrh International CES 2015 (čeština, nové okno) vnesl světlo i sem, takže pokud se podíváme, jak si v operačních systémech, momentálně klíčové záležitosti pro chytré televizory (Smart TV), stojí televizní branže, resp. masové značky, uvidíme následující a pro Google nijak lichotivý stav. Je totiž dosti rozebráno a už se to nedá považovat jen za snahu některých výrobců jít vlastní cestou. Typicky o tom vypovídá situace u Samsungu o které jsme vás informovali zde. Ten na všech frontách, nejen televizních, nasazuje systém Tizen, opět postavený na volně použitelném Linuxu. A když říkám na všech frontách, myslím opravdu všude a za nedlouho nejspíše i v domácích spotřebičích….

 

Google Nexus Player.

 

A jak vypadá situace „globálně“ vzato?

  • LG Electronics – Web OS (WebOS –  nástupce PalmOS), dříve firemní NetCast, uveden už v kolekci 2014/15.
  • Panasonic – Firefox OS (dříve firemní platforma Viera) – pro modely 2015/16.
  • Philips (TP Vision) – Android 4.2 plus firemní platforma s widgety v tzv. cloudu (kolekce 2014/15), pro nastupující modely 2015/16 se počítá pouze s Android TV.
  • Samsung – Tizen pro kolekci 2015/16, dříve firemní platforma s klasickými widgety.
  • Sony – Android TV pro kolekci 2015/16 (dříve firemní platforma). 

 

Útok na Google? Rozhodně!

Jak to tak vypadá, zbývá pro Android TV pouze Philips (TP Vision) a nyní – po oznámení na veletrhu International CES 2015 (více zde) – i Sony. Společnost oznámila uvedení dvanácti Ultra HD televizorů s Androidem, což později upřesnila na Android TV. Doposud však neprodávala jediný televizor s tímto operačním systémem, dělal to pouze Philips (Android 4.2), a o výsledku recenze modelu Philips 55PFS8209 na digizone.cz vypovídá už titulek: „nejkrásnější televizor dneška s těmi nejlepšími vlastnostmi“ (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Android TV je postaven na Androidu 5, někdy nazývaném též Android L (viz více zde – odkaz se otevírá do nového okna), který byl uveden na podzim minulý rok. Ten letošní je v televizní branži rokem Android TV. Tedy původně měl být, protože zájemci se tak nějak scvrkli až to vypadá, či spíše to tak je (!), na globální válečné tažení proti Googlu, který se zjevně stal příliš úspěšným ve všech oblastech kam vstoupil. 

U televizorů je ale také v této souvislosti otázkou, co udělají menší výrobci, jako Hyundai, Finlux, či strmě rostoucí turecké Beko. Logika věci velí, jít k Androidu, a to myslím o to více, čím menší počet masových značek u něj bude. 

Jak vše dopadne, netuším a ani si netroufám odhadovat, ale uvědomte si, že televizní branže je – a také musí být – velmi setrvačná.

Už teď jsou hotovy modely pro 2015/16 a pracuje se na 2016/17. Jakékoli změny budou tudíž hodně pomalé.

Jako ostatně vždy!

 

 

 

Číst 4622 krát Naposledy změněno sobota, 10 leden 2015 04:42

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.