čtvrtek 3 prosinec 2020
Text Size

Jaká bude chystaná „Pay TV“ Skylink Anténa+? Na set-top box ji nechytíte

UVNITŘ CENA A PROGRAMOVÁ NABÍDKA: Spuštění prvního placeného televizního vysílání v Česku jdoucího pozemní cestou je už za rohem. Zeptal jsem se proto provozovatele na pár otázek a protože už také vyšla upřesňující zpráva, připojuji další informace přímo z ní. Foto: autor, Skylink a Televizní web

 

Platforma Skylink Anténa+ bude pro vysílání používat síť DVB-T2/HEVC a klasickou přístupovou kartu. Míří tedy na majitele televizorů, protože drtivá většina set-top boxů prodaných v Česku mechaniku karty PCMCIA/CI+ buď vůbec nemá, nebo ji má, ale pro naše podmínky je nepoužitelná.

Televizní služba s placenými kanály Anténa+ má být spuštěna počátku října 2020 a míří na nejrozsáhlejší aglomeraci u nás, na Prahu a okolí. Vzniká ve spolupráci se společností Prague Digital TV a signál bude šířit právě její Regionální síť 4 (RS 4).

Jaromír Glisník, člen představenstva M7 Group při oznamování prvního placeného vysílání v DVB-T2 řekl že „Terestrický příjem je v České republice stále velmi populární a M7 Group nechce stát stranou. Na projekt v celostátním měřítku je třeba se připravit a získat potřebné zkušenosti. Naším prvním krokem bude spuštění placené služby v Praze a okolí.“

U nás největší satelitní značka Skylink je součástí společnosti M7 Group, která momentálně spadá pod francouzskou skupinu Canal+.

Na níže položené otázky odpovídá – ještě před vydáním konečné oficiální zprávy k chystané službě (tu najdete na konci) – Jaromír Glisník. Jak ale vidíte, moc toho neprozradil. Nicméně dodatečné informace Skylink vydal dnes, takže...

ČTĚTE TAKÉ: Skylink Anténa+: nové pozemní placené vysílání v DVB-T2 (s mapou pokrytí)

Jaromír Glisník (zdroj: Televizní web).

 

Rozhovor s Jaromírem Glisníkem (Skylink)

digirevue: Technologie přístupu k vašemu placenému pozemnímu vysílání bude muset nejspíše opět jít přes slot PCMCIA (CI+), tedy přes klasickou přístupovou kartu. To vám ale výrazně omezí potenciální základnu klientů, protože drtivá většina u nás prodaných set-top boxů pro DVB-T2 žádný u nás použitelný slot nemá…

Jaromír Glisník: Cílovou skupinou pro službu Skylink Anténa+ je segment diváků, kteří ocení kvalitní obraz a jsou ochotni si za něj připlatit. Předpokládáme, že většina z nich má moderní televizor umožňující příjem ve formátu DVB-T2/HEVC. Je ale velká škoda, že požadavek na CI+ slot nebyl podmínkou pro certifikaci „DVB-T2 ověřeno“. Diváci, kteří si koupili před pár měsíci nový set top box s vírou, že jim pár let vystačí, se mohou cítit podvedeni.

digirevue: Skylink je na satelitu synonymem kvalitního obrazu a značka si na tom, co si pamatuji, vždy zakládala. Můžeme tedy v pozemním vysílání očekávat pouze slušné HD předpokládám, že s kompresí H.265/HEVC?

Jaromír Glisník: Ano, vysílat budeme v H.265/HEVC.

digirevue: Zaplníte celý multiplex jen televizními kanály? S kolika počítáte? Bude také k dispozici EPG, případně nějaké další doplňkové služby?

Jaromír Glisník: V multiplexu vysílá volně stanice Praha TV, zbytek bude sloužit pro kódovanou nabídku. EPG a veškeré běžné služby spojené s vysíláním budou součástí.

digirevue: Předpokládám, že nám ke výběru stanic na nové službě Skylink Anténa+ nic neřeknete, ale zeptat se musím...

Jaromír Glisník: Programovou nabídku zveřejníme již brzy.

 

Skylink Anténa+ - prodejní balení s přístupovým modulem.

 

A doplňující informace ze zaslané tiskové zprávy? Zajímavá je nejen cena...

Služba Anténa+ přijde na 125 Kč měsíčně a každý si ji, podle své volby, může předplatit na jeden až dvanáct měsíců. Startovací balíček stojí 499 Kč a obdržíte v něm předplatné na první dva měsíce a přístupový modul Anténa+ (249 Kč), který zasunete do vašeho televizoru pochopitelně kompatibilního s vysíláním DVB-T2/HEVC. Balíček zakoupíte buď na webu antenaplus.cz nebo v prodejnách Datart v Praze a okolí.

„Chtěli jsme, aby bylo zprovoznění služby Anténa+ pro diváky co nejjednodušší a bez jakékoliv instalace. Jediné, co potřebujete, je televizní přijímač s vestavěným DVB-T2 tunerem a slotem pro CA modul a dále být v oblasti pokrytí signálem,“ vysvětluje Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, provozující značku Skylink.

Součástí služby je navíc i internetová televize Skylink Live TV, se kterou může zákazník zdarma sledovat živě nebo zpětně z archivu nejen všechny programy Antény+, ale i další televizní stanice přijímané přes klasickou anténu. Bez dalších poplatků navíc získáte i videotéku a vše můžete provozovat nejen na „chytrém“ televizoru, ale i na počítači, mobilu nebo tabletu. Skylink sice zatím tuto službu nabízí zdarma, ale zdarma pochopitelně nebude na věky, což ale tuto momentálně fantastickou nabídku nijak nesnižuje!

Webová stránka nové služby Skylink Anténa+.

 

Placené televizní vysílání Anténa+ rozšíří pozemní DVB-T2 o deset kanálů různých žánrů, přičemž prakticky všechny jsou v HD. Ovšem nezapomeňte na to, že do jednoho multiplexu pozemního vysílání se v alespoň trochu rozumné kvalitě vejde tak maximálně šest, sedm stanic. Tady jich bude deset plus výše zmiňovaná Praha TV, což nám pro Skylink dává datový tok někde kolem 3 Mb/s. Jen pro zajímavost: Česká televize v Multiplexu 21 (DVB-T2) vysílá pět kanálů v HD, archivní ČT3 plus osm rozhlasových stanic. Na HD vysílání s datovým tokem kolem 4 Mb/s se sice dívat dá, ale například BBC jeden kanál vysílá s  tokem více než dvojnásobným, některé německé stanice jsou pak někde kolem 10 Mb/s, ale to už se bavíme zejména o satelitu.

A které kanály tedy v Anténa+ najdete?

  • Film+ HD (evropské i americké filmy)
  • JOJ Cinema HD
  • LEO TV (erotický kanál)
  • Minimax (pořady pro předškolní a školní děti)
  • National Geographic HD (dokumentárně vzdělávací stanice)
  • Nova HD
  • Nova Sport 1 HD a Nova Sport 2 HD (NHL, NBA, UFC, Moto GP, francouzská fotbalová liga, atd.)
  • Prima HD
  • Viasat Nature HD (dokumenty o přírodě)

 

Číst 132 krát Naposledy změněno středa, 30 září 2020 12:10