pátek 19 červenec 2024
Text Size

Urban Revolt Fenix Wireless: skoro dokonalý design a hutné basy (test)

AKTUALIZOVÁNO: Hledáte kvalitně zpracovaná a skvěle vypadající sluchátka s hands-free a rozhodně chcete „mušle“? Milujete solidní zvuk s dobrými basy nejen ve filmech či hrách? Chcete se napojovat přes Bluetooth, ale také kabelem? Možná tady budete doma...

AKTUALIZOVÁNO, 30. 4. 2014: doplněna tabulka parametrů (alespoň to, co se podařilo od výrobce získat).

foto: autor a Urban Revolt

 

Hodnocení: 85 % 

pro: solidní zvuk, excelentní nošení bez i po několika hodinách, dlouhá výdrž na akumulátor, parádní zpracování, šikovné skládání, velice dobré ovládání s rozumně rozloženými ovládacími prvky, ale…

proti: …hodilo by se „slepecké“ označení alespoň některých tlačítek, chybí NFC, obal by měl být v ceně (jde přece jen o sluchátka na cesty), občasné potíže s napojením (profily) a nutné opakované připojování

shrnutí: Pokud budou s vaším zařízením fungovat, na nošení jsou vynikající. Hands-free je s dobrým telefonem taktéž bezproblémové (druhá strana vás navíc výborně slyší) a cena je v důsledku odpovídající. A to i po zvukové stránce. I když by se pár věcí našlo, odvedena byla práce na solidní úrovni!

 

 

Mušle jsou navrženy výborně (kamsi dovnitř se vedle 40mm reproduktorů vešel i akumulátor…) a spolu s kvalitně působícím obloukem dovolují bezproblémové nošení v řádu hodin.

 

Bluetooth sluchátka či hands-free jsou vždy sázkou do loterie. A je jedno, kdo je vyrábí. Bluetooth je technologie špatně navržená a profily přes které se spojuje s jednotlivými zařízeními jsou nevyzpytatelné. Aby se dvě zařízení spojila, musí sednout jak profily, tak zařízení jako taková. Potvrdilo se to i v tomto testu. A jak říkám – nejde ani tak o zařízení, ani o jejich výrobce. Bluetooth byl zkrátka s velkou slávou uvedený omyl. Bohužel náhrada nikde a Wi-Fi Direct rovněž neplní co slibovalo. (Více informací mj. o profilech najdete zde – odkaz se otevírá do nového okna).  

Vraťme se ale k novým bezdrátovým sluchátkům od Urban Revolt. Ta jsou totiž výborně navržená a poradí si nejen s poslechem z kompatibilního zařízení (firmou udávaným minimem je Bluetooth profil A2DP), ale i s příjmem telefonního rozhovoru, protože mají hands-free, resp. mikrofon, včetně ovládání. 

 

 

Chytrý návrh vidíte i jinde. A také vysoce kvalitní materiály a provedení! 

 

Design, zpracování a určení

Sluchátka jsou excelentně zpracována a vyvedena v kartáčovaném hliníku a hlaďoučké, na omak velice příjemné, matně černé povrchové úpravě s červenými detaily. A dají se šikovně složit. Velice šikovně, řekl bych!

Možná bude vypadat divně co teď napíšu, ale pokud máte velké uši, budete se muset myslím poohlédnout jinde. I s mými řekl bych středně velkými, tedy chlapsky běžně velkými, ušisky jsem se vešel tak akorát. Nicméně velkou výhodou sluchátek je, že se perfektně „nosí“, tedy perfektně sedí, a mušle, nebo chcete-li „náušníky“, jsou excelentně navrženy, takže je můžete používat desítky minut či dokonce dvě, tři hodiny, jako jsem to vyzkoušel já. Tady už mám s některými sluchátky problém stejně, jako v okamžiku, kdy do nich „vlezu“ s brýlemi... 

Z designového hlediska jsem ovšem narazil na to, že se mi nedařilo naučit se spolehlivě nahmátnout jednotlivá tlačítka na pravém reproduktoru (povětšinou jen s výjimkou středového). Určitě by se tu hodily nějaké „výstupky“ à la písmo pro slepé či klávesnice klasického mobilu. 

Pro koho jsou sluchátka určena, je naznačeno už výše. Jsou především pro toho, kdo si je chce (může) dovolit, zvládne se napojit přes Bluetooth, potrpí si na kvalitu zpracování a hledá solidní zvuk i vlastnosti. Cena je pak v tomto ohledu odpovídající. 

 

 

Ovládání je vymyšleno šikovně. Jen mohlo mít navíc ještě nějaké výstupky dovolující snadnější a rychlejší nahmátnutí. Šipkovými klávesami ovládáte hlasitost a skáčete po skladbách, středovým tlačítkem nejen sluchátka zapnete a pustíte nebo pozastavíte přehrávání muziky, ale také přijmete a ukončíte hovor a tzv. spárujete, tedy propojíte s druhým Bluetooth zařízením. NFC tu bohužel není.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Zvukový výkon je rozhodně dostatečný, byť se neudává (aktualizováno - viz tabulka). Prověřil jsem si to mj. s tabletem Ainol Numy 3G Sword, který je sice kvalitní, ale také levný a jeho zvukový výstup tudíž není nijak silný. Při vytažení hlasitosti na maximum se přes zabudovaný reproduktor dal často stěží poslouchat. Při stažení na zhruba polovinu a napojení sluchátek byl výsledek naprosto nesrovnatelný a tablet se vysloveně rozjel. 
  • Bezdrátové propojení obstarává Bluetooth, takže klasika popsaná v článku. 
  • Reakce na příchozí hovor bezproblémová, slyšitelnost přes zabudovaný mikrofon výtečná, aniž byste se museli sluchátka nějak natáčet či sundávat. Druhá stran hovor několikrát zhodnotila slovy „lepší než přes mobil…“
  • Ovládání navrženo výtečně, bohužel bez výstupků (a např. středové prohlubně) dovolující lepší nahmátnutí poslepu. Takto to chtělo více zvyku, alespoň u mě. Mimochodem velice šikovně jsou umístěny konektory Micro USB a audio jack (3,5 mm), které nepřekážejí ani designově neruší. Sluchátka vás distingovaně – a hlasově – upozorní například na dosažení nejvyšší hlasitosti, na odpojení Bluetooth či na příchozí hovor, který můžete tlačítkem převzít (viz popiska výše).
  • Výdrž na zabudovaný akumulátor, který dobijete přes rozhraní Micro USB, buď dodávaným kabelem pro typicky počítač, nebo kteroukoli dobíječkou od mobilu, odhaduji zhruba na 13 hodin napojení přes Bluetooth, takže naprostá pohoda. Dobu dobíjení se mi rozumně zjistit nepodařilo (mea culpa…). I když se v tiskové zprávě pravilo, že „součástí dodávky je i kabel s adaptérem pro starší typy mobilních telefonů“, v zapůjčeném vzorku nebyl. Pouze Micro USB-USB a audio jack kabel dlouhý asi 128 cm. Představoval bych si ho trochu delší, ale pokud ho budete potřebovat, někde ho určitě seženete.
  • Údržba bude díky velice kvalitním materiálům minimální, možná jen pozor na poškrábání matně černé, jakoby pogumované části. Pro sluchátka rozhodně doporučuji obal, který bohužel není v ceně. 

 

 

Co to je Bluetooth a jeho profily (odkaz se otevírá do nového okna). 

 

Co to je NFC (odkaz se otevírá do nového okna).

 

 

Se zařízeními s Androidem pracovala sluchátka bez problémů, a to i se čtyři roky starými. S mým ultrabookem Acer Aspire S3 s Windows 8.1 si však neporadila. Kdo je na vině, opravdu netuším. Nejspíše opět Bluetooth…

 

Jaká jsou? Pokud je napojíte, výtečná!

„Pokud sluchátka napojíte…“ To je u Bluetooth vždy klíčová otázka. Tady u ní přistupuje ještě další: „pokud si budou bezchybně rozumět s protistranou“. U jinak výborného tabletu Ainol Numy 3G Sword (čtyřjádro, 3.590 Kč) totiž připojení místy vypadávalo i na krátkou vzdálenost, ale s výborným přenosným reproduktorem Chronos Miniboom NFC (viz recenze zde – odkaz se otevírá do nového okna) se mi to nedělo. 

S parádním plazmovým televizorem Panasonic GT60 jel Fenix Wireless bezproblémově, pouze s nižší hlasitostí danou ovšem televizorem. S mým mobilem Samsung Galaxy S2 a dvěma dalšími (rok a 3 roky staré chytré telefony) fungoval naprosto bezproblémově, včetně přijmutí a ukončení hovoru. Jen ve dvou případech hudba následně nepokračovala, ale i to je u Bluetooth běžný jev. S Acer Aspire S3 se kterým jsem zatím neměl problém, jsem sluchátka sice rozchodil, ale okamžitě po připojení vždy vypadla. 

Pokud se ptáte, jak Urban Revolt Fenix Wireless hrají, mohu říci, že vzhledem k ceně velice dobře! Středů je možná tu a tam méně, než bych čekal, ale basy jsou hutné a výšky solidní. Rozdíl mezi napojením kabelem a přes Bluetooth jsem nebyl schopen odpozorovat. Vzhledem k ceně je kvalita podání audia rozhodně odpovídající, zvukový výkon dostatečný stejně jako v drtivé většině případů zcela pohodové chování v praxi. 

Hezká věcička pro náročné, která rovněž dokáže vylepšit nemastný zvuk z řady zařízení!

 

Tabulka vlastností

 

 

 

 

 

Číst 7422 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:30

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.