pondělí 27 květen 2024
Text Size

Wi-Fi LED žárovka TP-Link Tapo L510E v testu zcela propadla

Vyhlášený síťový velikán stojí i za značkou Tapo. Bohužel utrpení, které jsem s ní absolvoval při snaze o připojení do mé domácí sítě se nedá připodobnit k ničemu jinému než k martyriu. O dobrém přístupu TP-Linku to právě nesvědčí! Foto: TP-Link

 

Hodnocení: 45 % (svítí…)

  • pro: žárovka typu LED, tedy úsporná, po zašroubování do klasické žárovkové patice skutečně svítí :)
  • proti: instalace je na hlavu a další věci s naprosto podivným přístupem k LED žárovce zapojované do domácí Wi-Fi sítě, příručka a průvodce instalací prakticky zcela k ničemu

Můžete očekávat: Pokud máte náladu na instalaci, která vám zabere třeba i dva dni a nebo se vůbec nepovede, běžte do toho. Já na to náladu nemám a tohle je jeden z nejhorších výrobků, které jsem měl za více než 30 let testování k dispozici. Nerozumím tomu, jak může tak dobrá „routerová“ značka jako TP-Link vpustit do světa něco tak hrůzného.

 

Tak nějak jsem podvědomě nebyl připraven na příšernou instalaci něčeho tak jednoduchého, jako je LED žárovka s Wi-Fi. Problém jednak představuje úvodní obrazovka, která vám řekne, abyste se přihlásili, zatímco by se vás nejprve měla zeptat, zda vůbec máte účet u TP-Linku. Když jsem si konečně všiml maličkého textu s žádostí o vytvoření účtu a připravil ho, měl jsem pokračovat návratem na úvodní obrazovku, což ale nešlo. Takže shodit aplikaci, spustit a znova se přihlásit k už naštěstí vytvořenému účtu.

Konečně, ale…

K TÉMATU: Úspora energie (rozcestník): nové štítky EU, tipy na mimořádně povedené výrobky

 

To, že aplikace nebyla schopna využít mého přihlášení k Wi-Fi (ostatně vám ani na počátku nedá pokyn, abyste si ji zapnuli), takže bylo třeba znovu napsat heslo, budiž. Ovšem to, že si zcela zbytečně vytváří svou vlastní síť, že je tu další nesmyslné okénko s upozorněním „Uložit heslo“ a ještě k tomu vás Tapo školí, jak má vypadat heslo k vaší Wi-Fi, to opravdu nikoli!

Bohužel jsem tedy žárovku nenainstaloval, a to i pro to, že Tapo vyžadovalo připojení k u mě neexistující síti Wi-Fi (vlastní, ale nezvládlo si ji ani vytvořit). Úspěch nepřineslo ani další opakování instalace nicméně alespoň Tapo pracovalo jako běžná LED žárovka ve stylu zapnout a vypnout, což je ale v tomto případě trochu drahá legrace.

Nedbejte ani na marketing. V češtině, ani ve slovenštině, hlasem ovládatelná není a nevěřte ani slovům „Chytrá. Bezpečná. Jednoduchá.“ Ostatně po tomto martyriu nevěřím ani Tapo a co bude s TP-Linkem nevím. Možná ale po této recenzi usoudí, že je skutečně někde problém… :)

Ovládací aplikace.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, zpracování a určení – žárovka je klasických tvarů, nijak designově vyvedená, dokonce ani průhledná. Pokochat se dobře uspořádaným vnitřkem (a apartním) tak nejde. Zpracování (z vnějšího pohledu) bylo vzhledem k ceně odpovídající. Určena je pouze pro ty, kteří ji zvládnou nainstalovat, mají na to také čas a nervy a nepochybnou dávku štěstí.
  • Bezdrátové propojení je pouze přes Wi-Fi 2,4 GHz a jak vidíte, bylo hodně náročné na instalaci. Žárovka nebyla zprovozněna ani přes několik pokusů, a to moje infrastruktura bez problémů spolupracovala s desítkami jiných výrobků nejrůznějšího určení.
  • Ovládání – nemohu sloužit, ale nedivte se, že očekávám samé problémy. Později se ostatně na Samsung Galaxy Note 8 ukázalo, že aplikace na pozadí odebírá nemalé procento systémových zdrojů, a to neměla žádnou žárovku přiřazenu! Občas se také z ničeho nic zjevila a v podstatě se nedala vypnout. Nakonec jsem ji musel natvrdo ukončit a odinstalovat.
Systém Tapo dovoluje propojit nejen žárovky, ale například i kamery.

 

Vysoce nedoporučuji

Je sice levná, ale k čemu vám to bud. Možná ji u vás doma na Wi-Fi LAN nainstalujete, možná ne. Já mám v tomto ohledu prakticky vždy smůlu. Faktem ale je, že pokud by instalace byla udělána tak, jak má a ne v onom prapodivném stylu pokusů o kvalitní výrobky, bylo by v pořádku alespoň zprovoznění. Po pravdě nechápu, proč nemůže být u tak jednoduchého síťového zařízení také jednoduchá instalace pro každého. Tapo tak po této zkušenosti řadím do kategorie „Xiaomi“ a u mě horší neexistuje. Navíc mám pocit, že to TP-Link s Tapo právě nevyhrál, takže raději nelitujte peněz a sáhněte po pohodovém systému Philips Hue (dnes Signify Hue). Ten totiž byl, když jsem ho tedy naposledy zkoušel, zcela bezproblémový a navíc si ho spřáhnete i s televizorem Philips s osvětlením pozadí Ambilight. Mimochodem řečem na téma „výhoda přímého napojení na Wi-Fi směrovač…“ také nevěřte. Nedávají totiž smysl.

 

Tabulka vlastností

 

Číst 1947 krát Naposledy změněno čtvrtek, 01 prosinec 2022 01:41

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.