pondělí 27 květen 2024
Text Size

USB dobíječky do každé rodiny (test): Sencor SCH640 (klasika), Sencor SCH660 (s rychlodobíjením) aTrust Qmax Dual USB Ultra-fast Car (do auta)

Mám tu pro vás tři USB dobíječky typicky pro tablety a mobily. Každá je trochu jiná. Dvě míří do domácnosti, resp. do klasické elektrické zásuvky, třetí do autozapalovače v automobilu a je jedno zda bude osobní či nákladní. V podstatě je to ideální rodinná sada… :) Foto: Sencor a Trust

 

Tři dobíječky, dvě značky a všechny šikovné, jinak by je nemělo ani smysl zkoušet, protože těch obyčejných je pomalu deset do tuctu. Abecedně vzato je tu Sencor SCH640 a Sencor SCH660, lišící se zabudováním konektoru USB-C se standardem PD. Třetí je Trust Qmax Dual USB Ultra-fast Car, tedy dobíječka určena do staršího automobilu. Tedy takového, který ještě nemá zabudován dnes už klasický konektor USB.

ČTĚTE TAKÉ: Co je to USB PD a Qualcomm QC

Společné je nejen dobíjení přes rozhraní USB, ale společné mají i kvalitní provedení. Jiné už je jejich balení, které je u Sencoru poplatné dnešní době a tudíž plastové. V případě Trustu možná budete mít, stejně jako já, lepší pocit, protože jde prakticky čistě o papír. Jen samotná dobíječka je v elegantním plastovém pytlíčku, který ale možná ještě na něco využijete. Mimochodem Samsung oznámil přechod na rozumnější balení některých výrobků (TV, mobily) už na počátku minulého roku, výrobce osvětlení značky Philips, společnost Signify, před nedávnem.

Snad k tomu časem dospějí i další společnosti.

Výrobky nebudu srovnávat mezi sebou, protože to nemá smysl. Poukáži spíše na vlastnosti a možnosti každého z nich. Včetně schopnosti dobít zcela vybitý mobil, což je někdy problém třeba i u bezkontaktního dobíjení a dobíjení v autě. Dobíječky byly zkoušeny s následujícími telefony: Samsung Note 8 (Android 9.0), Sony Xperia XZ (Android 6.0), TCL Plex (Android 10).

 

Solidní kvalita za dobrou cenu 230 Kč od prověřené značky, která sází na poměr cena/výkon. Nezklamala stejně, jako ostatní!

 

Sencor SCH 640 – hodnocení: 95 %

 • pro: velmi kvalitní zpracování, spolehlivé dobíjení dvou zařízení, zabere v podstatě jen jednu pozici ve „vícezásuvce“
 • proti: na nic jsem nepřišel

Můžete očekávat: Kvalitně zpracovanou dobíječku za dobrou cenu 230 Kč, která například v případě použití „pětipsa“ zabere jen o málo více místa než jaké vyhrazeno pro jednu zásuvku. Nicméně pokud nejprve do vedlejších zásuvek zapojíte třeba i klasické počítačové napájecí kabely, dobíječka se vám mezi ně vejde.

Test nejzákladnějších funkcí

 • Zpracování i provedení je velmi dobré, hladký a lesklý povrch kupodivu nebyl kryt dnes obvyklou fólií, což ve mně rozhodně budí ten lepší dojem. Jen nápis a údaje o voltech a miliampérech by měl být stranově obrácen tak, abyste na něj při zastrčení do elektrické zásuvky případně viděli (tedy pokud by to bylo vůbec zapotřebí). V jednom případě to však zajistíte prostým otočením, konektory ovšem budou nahoru, což není ideální. I když například v „pětipsu“ zabere jednu a kousek zásuvky, a to na obě strany, kupodivu se vedle ní vejde jak klasická dvoukolíková šňůra známá ze spotřební elektroniky, tak dva standardní počítačové kabely, čímž mám skutečně na mysli ty „dospělé“ a nikoli kompaktní.
 • Nabíjení a rychlonabíjení – to druhé tato dobíječka nemá, současně však lze běžným způsobem dobíjet přes obě rozhraní USB, což bylo také s mobilními telefony s úspěchem vyzkoušeno.
 • Kompatibilitu napříč produkty nelze posoudit, zkoušeny byly pouze výše uvedené tři telefony. Výrobce mluví o tom, že je… „Vhodná pro nabíjení tabletů, mobilních telefonů apod.“.
 • Dobije i zcela vybitý „chytrý“ mobil, jde okamžitě po připojení zapnout? Zkouška proběhla pouze s TCL Plex a dobíjení bylo zcela bez problémů, včetně toho, že zcela vybitý telefon šel okamžitě po připojení k dobíječce zapnout.

Tabulka vlastností

 

 

 

I když na PD nenabízí Sencor SCH 660 nějaké špičkové parametry, dá se používat i jako zcela běžná dobíječka, jen musíte dokoupit kabel, který ale nejspíše stejně budete jednou potřebovat. Za 349 Kč je to podle mého dost dobrá volba.

 

Sencor SCH 660 – hodnocení: 90 %

 • pro: velmi kvalitní zpracování i provedení, podpora rychlodobíjení přes systém USB (PD), dobíjení dvou zařízení současně, ale…
 • proti: …maximální výkon přes PD jen při dobíjení jednoho zařízení, v balení by v současné době měl být dobíjecí kabel USB-C/USB-C

Můžete očekávat: Kvalitně zpracovanou dobíječku, která například v případě použití „pětipsa“ zabere čistou jednu zásuvku a kterou, díky technologii PD, využijete pro snad jakékoli kompatibilní zařízení z řad mobilů či tabletů. Vyplatí se v okamžiku, když máte něco z toho s USB-C (PD), pro notebooky se ale většinou nehodí.

Test nejzákladnějších funkcí

 • Zpracování i provedení je vynikající, dobíječka zabírá vždy jednu pozici a problémy nebyly ani při využití ultra kompaktního pětipsa (pět dvoukolíkových zásuvek těsně u sebe) určeného pouze pro dvoukolíkové zástrčky z klasické „spotřebky“.
 • Nabíjení a rychlonabíjení – Ochrana proti přebití a přehřátí tu není, podle výrobce má klasické USB „…maximální výkon 18 W a tedy ne tak velký, aby měl nějaké zařízení přebít a přehřát.“ U technologie PD (Power Delivery, max. 100 W, zde výrazně méně), která si nejlépe rozumí s konektorem USB-C, tkví výhoda v tom, že i když má dobíječka vysoký výkon, do zařízení pošle jen tolik, o kolik si samo řekne a lze s ní dobíjet i nekompatibilní zařízení (vyzkoušeno). Tento standard tedy přebití a přehřátí zabraňuje sám o sobě a PD tu dává max. 30 W i když je v tomto případě třeba, aby bylo dobíjeno pouze jedno zařízení. Sencor mi pro PD zapůjčil i kabel typu USB-C / USB-C, který není v ceně, ale můžete si ho pro využití USB PD za 199 Kč dokoupit. A protože se diskutuje i o tom, který je pro PD vhodný, jde o model označený na přebalu „USB 3.1 Gen1 C-C SCO 535-010“, nebo-li Sencor SCO 535-010. Zkoušeno bylo jak klasické nabíjení, tak to přes konektor USB-C s PD. A protože žádné kompatibilní zařízení s rychlonabíjením tohoto typu nebylo k dispozici byly zkoušeny tři zmiňované mobily. Jak u Sony Xperia XZ, tak u Samsung Note 8 a TCL Plex bylo k dobití na 10 % zapotřebí asi 11 min., což je sice o něco málo (o 10, 20 min.) rychlejší, než s dodanou dobíječkou, ale nějakých 30, 45 min. slibovaných u PD to pochopitelně není. Pro tyto účely se tedy dobíječka nevyplatí, pochopitelně můžete dobíjet i dva mobily najednou.
 • Kompatibilita – je možné použít pro všechny kompatibilní mobily a tablety (notebookové portfolio je hodně omezeno), což pochopitelně nelze ověřit, nicméně bez potíží jela se všemi výše uvedenými telefony i přes PD. Výrobce navíc na stránkách produktu říká, že „Při použití USB C výstupu je max. výkon 30 W, a to stačí na nabíjení MacBooku, iPhonu, iPadu nebo i jiných USB-C zařízení“. U zařízení Apple (plus nějaké „netbooky“) mi dobíjení přes PD potvrdil do telefonu i výrobce.
 • Dobije i zcela vybitý „chytrý“ mobil, jde okamžitě po připojení zapnout? Zkouška proběhla pouze s TCL Plex a dobíjení bylo zcela bez problémů, včetně toho, že zcela vybitý telefon šel okamžitě po připojení k dobíječce zapnout. V tomto případě bylo zkoušeno jak dobíjení z klasického rozhraní USB, tak z USB-C PD.

Tabulka vlastností

 

 

 

Z dobíječky Trust Qmax Dual USB Ultra-fast Car (299 Kč) kvalita přímo čiší.

 

Trust Qmax Dual USB Ultra-fast Car – hodnocení: 85 %

 • pro: malá velikost, vynikající provedení a zpracování, dobíjení dvou zařízení současně, o něco rychlejší dobíjení i nekompatibilních zařízení, rychlodobíjení, ale…
 • proti: …pouze s Qualcomm QC 3.0 (nekompatibilní s USB PD), chybné údaje na obalu

Můžete očekávat: Oproti levným variantám představuje už na pohled (na fotce to nevynikne) jinou ligu. A v praxi se i tak chová a bylo na ni spolehnutí. Jen škoda, že u rychlodobíjení nemá alespoň QC 4.0, které je už kompatibilní s USB PD. Ovšem pro kompatibilní, nebo jen částečně kompatibilní zařízení je to výtečná volba!

Test nejzákladnějších funkcí

 • Zpracování i provedení: dobíječka je drobná, příjemně se drží v ruce a nezabere v autozapalovači moc místa (hloubky). Zpracování a provedení je jedním slovem vynikající a znát je tak relativně vysoká cena, původně k pěti stům korunám. Jak ale říká klasik, na což se dnes často zapomíná, nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Já dodávám: proč zaplevelovat Planetu?
 • Nabíjení a rychlonabíjení – konektory pro obě funkce od sebe snadno rozlišíte, pokud jsou připojena dvě zařízení současně, mělo by rychlodobíjení probíhat variabilním způsobem mezi oběma tak, aby byla dobita co nejrychleji, což nejsem schopen ověřit. Spodní USB konektor je určen pro rychlonabíjení systémem Qualcomm Quick Charge 3.0 (QC 3.0) a mělo by to jít tempem 50 % za 30 min. Vyzkoušel jsem to s kompatibilním telefonem Sony Xperia XZ (F8331) se systémem Android 6.0, který je na oficiálním seznamu kompatibility s QC 3.0, ale bez úspěchu, takže dobíjení probíhalo běžným způsobem stejně, jako u TCL Plex (Android 10). U Samsung Note 8 (Android 9.0), ale už nějaké rychlejší dobíjení jelo i když rozdíl nebyl ani 10 %.
 • Kompatibilita – udáváno „od Applu po Samsung“ a pro „všechny mobily a tablety“, což pochopitelně nelze ověřit. Nicméně bez potíží jela se všemi telefony se kterými jsem ji zkoušel.
 • Dobije i zcela vybitý „chytrý“ mobil, jde okamžitě po připojení zapnout? Zkouška proběhla pouze s TCL Plex a musím říci, že ano, a to jak přes běžný konektor USB, tak přes konektor pro rychlodobíjení byť je s touto funkcí Plex nekompatibilní.

Tabulka vlastností

 

 

Metrový kabel Sencor SCO 535-010 přijde na 199 Kč. Přenosová rychlost může být až 5 Gb/s a dobíjení přes USB PD max. se 3 A. Tohle je věcička bez které se za chvíli neobejdete…

 

Jaké jsou? Rozhodně výtečné!

Tak se nám to pěkně sešlo. Všechno vynikající až excelentní a tak to má při pečlivém výběru produktů do testů vypadat (zbytek si můžete koupit třeba v supermarketu a zaplevelit planetu).

Jako asi každý, jsem v minulosti dobíječek, vyzkoušel celou řadu, včetně minimálně dvou do auta. Trust byl v tomto směru o třídu jinde, nejen kvůli velmi kompaktním rozměrům, ale i kvůli spolehlivosti a zejména – pokud budete mít štěstí (nebo záměr) – i kvůli možnému rychlejšímu dobíjení i zřejmě ne zcela kompatibilních přístrojů.

V případě Sencorů, byla kvalita taktéž znát a i když u vyššího modelu nemáte přes PD k dispozici nějaké špičkové parametry, je to výborný základ za rozumné peníze, takže opět lze jen doporučit.

Seznam kompatibilních zařízení plus dobíječky se systémem Qualcomm Quick Charge (všechny verze) si můžete stáhnout přímo u tvůrce tohoto rychlodobíjení (PDF, externí odkaz). což bohužel v případě USB PD nejde, nebo jsem prostě špatně hledal. Nicméně prvním mobilem, který získal certifikaci na nejnovější USB PD 3.0, je Samsung Galaxy S20 (2020) a Samsung na svých stránkách sám říká: „Většina chytrých telefonů Galaxy podporuje adaptivní funkci rychlého nabíjení Samsung a Qualcomm Quick Charge 2.0.“ Návod Samsungu jak to zjistit (někdy – u Note 8 to neklaplo), najdete zde (čeština, externí odkaz).

Jak vidíte, k PD přes USB-C vede ještě dlouhá cesta, ale je už myslím zřejmé, že je správná. Navíc to není nijak drahá záležitost.

 

Číst 3341 krát Naposledy změněno neděle, 27 prosinec 2020 11:07

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.