pátek 19 červenec 2024
Text Size

OLED monitor Eizo Foris Nova: luxusní, ale také většinou velmi kvalitní věcička

Monitorů s obrazovkou OLED na českém trhu právě moc není. Tenhle ovšem nese vyhlášenou značku Eizo, je precizně navržen a navíc v rozumné pracovní velikosti. A protože má dvě rozhraní HDMI, dá se využít i jako OLED panel pro televizní příjem, což také vyzkoušíme. Foto: autor a Eizo

 

Hodnocení: 85 %

  • pro: excelentní koncepce i zpracování, externí zdroj, HDR10 a HLG, dobíjení zařízení napojeného přes USB i v pohotovostním režimu, záruka 3 roky, obraz jako víno, ale…
  • proti: …rozhodně by to chtělo výkonnější (!) zesilovač, hůře čitelná tlačítka na DO, položky menu nastavení by měly být podstatně lépe viditelné (!)

Můžete očekávat: Velmi kvalitní obrazovku OLED (pracovní monitor) určenou do luxusní kanceláře, kterou lze lehce zkombinovat s přijímačem pro sledování videa nebo televizního vysílání. Limitem použití jako video zařízení je výkon zesilovače (je dobré použít externí audio systém). Jinak je tohle věcička o které mnozí z nás sní, ale málokdo si ji může dovolit. Vyrobeno bylo jen 500 ks, takže tu máme i další nádech exkluzivity. Za povšimnutí stojí také mimořádně nízká reakční doba panelu.

Rámečky i podstavec, vše je hliníkové, kvalitně provedené a bytelné, takže se nemusíte bát vzít monitor do rukou. Na pracovním stole pak bude v ergonomicky správné výšce nejspíše pro značnou většinu případných uživatelů.

 

Na Alze jsem napočítal tři monitory s obrazovkami OLED i když Eizo jsem tu neviděl. Zejména tu jsou v úhlopříčce 55" tedy 140 cm (Acer, Dell a Elo), jeden je ve 22 palcích (56 cm), přičemž jde o suverénně nejdražší Asus (149.990 Kč) u kterého mě kupec opravdu nenapadá (kdo by ho chtěl?)!

Eizo Foris Nova nyní přijde na výborných (to myslím vážně!) 84.990 Kč, jeho úhlopříčka je 55 cm a rozlišení Ultra HD (4K). Podle výrobce ale není koncipován jako běžný monitor a jde spíše o kombinaci monitoru a obrazovky bez TV tunerů. Pokud znáte televizor Sony KD-55AF9, tak tady budete doma. Běžný podstavec tu není a nahrazuje ho zezadu vyklopitelná opěrka („noha“) tvořící s obrazovkou klasické áčko. V opěrce je pak integrována veškerá elektronika a také vstupy a výstupy, včetně dvojice reproduktorů. Napájecí zdroj je externí.

Foris Nova se tak po připojení nějakého dobrého televizního tuneru stane malým televizorem zvládajícím i obsah s vysokým dynamickým rozsahem v podobě HDR10 a HLG. Mezi OLED televizory pochopitelně nic takového nenajdete. Nejmenší bude úhlopříčka 48", tedy 122 cm, jejíž prodej se zřejmě na podzim 2020 připravuje i u nás.

Foris Nova nemá zabudován přehrávač multimédií a pokud byste s ním chtěli využít ultrakompaktní TV tunery typu Strong SRT 82 (test zde) budete potřebovat prodlužovací kabel, protože se tyto věcičky zasouvají přímo do rozhraní HDMI. HDMI jsou tu ale umístěna v opěrné noze směrem dolů a tudíž se tuner přímo zastrčit nedá. U Strongu je to jednoduché, krátký kabel HDMI dostanete v ceně, a v praxi to fungovalo bezproblémově.

V „noze“ směrem k vám je ovládání: vstup, režim videa, hlasitost a zapnutí/vypnutí). Na straně druhé pak najdete rozhraní, která jsou i na straně spodní.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování – Asi nepřekvapí, že všechno je vynikající. Displej v hliníku je rozumně hluboký a také příjemně tuhý, koncepce s naklopitelnou nohou s elektronikou a rozhraními bezchybná a dá se použít v libovolné poloze. Monitor nikdy neměl tendenci ujíždět nebo se samovolně roztahovat a spolehlivě držel i v obou krajních polohách.
  • Ovládání – využít buď můžete to na opěrce monitoru, nebo sáhnout po dálkovém ovladači s regulací například i hlasitosti. V obou případech to půjde poměrně snadno, ale je tu problém s čitelností popisek a i samotné menu na obrazovce je natolik miniaturní, že je špatně vidět i na metr či méně. Na opěrce je navíc ovládání poněkud utopené, což může někomu dělat potíže. Menu nastavení příliš položek nemá, chyběly tu především tradiční přednastavené režimy Text a Movie, které si musíte připravit sami a uložit do uživatelských (viz dále).
Dálkový ovladač by byl zcela v pohodě, kdyby měl lépe čitelná tlačítka.

 

  • Nejdůležitější rozhraní jsou umístěna v noze, opěrce, na její spodní straně (2x HDMI a připojení externího zdroje). Rozhraní USB 3.0 je označeno symbolem blesku (nepodařilo se zjistit kolik dává) a jde přes něj s výhodou dobíjet mobil či myš, a to i v pohotovostním režimu! Audio výstup je dvojí – na sluchátka a tzv. linkový.
  • Obraz a zvuk – toho druhého si přímo z Eiza moc neužijete, zesilovač je slaboulinký až nedůstojný takovéhoto skvostu. Obraz byl ovšem při prakticky všech zdrojích výtečný (jak notebook, tak set-top boxy), a to i ve srovnání s referenčním plazmovým televizore Panasonic VT20. Jisté potíže (nejasné detaily, horší pohybová ostrost…) byly zaznamenány na DVB-T2 a TV stanicích s velmi nízkým datovým tokem, ale tady je to o set-top boxu (použit Strong SRT 82) a předpřipraveném signálu, protože monitor toho v tomto ohledu moc nedělá. Zvukově je to pochopitelně slabé, takže ideálně ke zdroji videosignálu připojit něco externího. HDR jsem nejprve vůbec nemohl vyzkoušet, neměl jsem totiž po ruce žádný zdroj, který by ho ve 4K přehrál. Naštěstí dorazil Strong SRT 202 Ematic (Android), takže šlo vyzkoušet HDR10 a HLG a obojí bylo solidní s pro mě rozumně podanými detaily, což je ovšem vysoce individuální. Záleží také na nastavení, protože stejně jako u televizorů, jsou tu speciální přednastavené režimy čistě pro HDR. Jinak tu vidíte jen dva uživatelské režimy plus User BLA určený pro přehrávání videí s tmavými scénami v hodně osvětlených místnostech. A také sRGB pro zobrazování fotografií.
Menu nastavení.

 

Jaký je? Až na zesilovač prakticky vynikající

Koncepčně a obrazově nelze mít námitek, design je jednoduše skvělý stejně, jako zpracování. Co nepotěší jsou položky menu v miniaturní velikosti, které jsem měl problém přečíst a hlavně zesilovač o pouhých dvou wattech. Pokud chcete lepší zvuk, musíte „napíchnout“ přímo zdroj signálu nebo alespoň něco připojit do audio výstupu Eiza. Já ho vyzkoušel s kvalitním a přitom nijak drahým Bluetooth reproduktorem Sencor Sirius SSS 6400N (více informací zde) a zvuk se okamžitě zhutnil a částečně se také dala použít vyšší hlasitost. Rozdíl oproti zabudovanému audio systému pomalu o třídu.

Co se týče set-top boxu, připojení nebylo problémem, monitor si rozuměl s mým stále výborným, byť už poněkud starším notebookem Acer Aspire S3 (1.366 x 768 bodů, Intel Core i5, 1,7 GHz, 4 GB RAM, Windows 10) i když se nedařilo vyplnit úplně celou plochu obrazovky. U kvalitního Blu-ray přehrávače Philips BDP 8000 (Full HD…) potíže nebyly, oboje bylo napojeno přes dobrý HDMI kabel Evolveo XXTremeCord HDMI 2.1 (až 8K, více informací zde).

Je ovšem škoda, že si Eizo řeklo, že monitor je určen pro profesionály, kteří si sami dokáží nastavit parametry podle potřeby a ustoupilo od obvyklých přednastavených režimů Text a Video/Film. Tohle byla podle mého stejná chyba, jako nedotažení audia. Nicméně nic vám nebrání v tom si je uložit na volbu User 1 a User 2. Vzhledem k tomu, že Eizo Foris Nova je podle výrobce určen pro profesionální video studia či hráče (podle mého je určen spíše pro movité fajnšmekry), mi tohle přijde – v druhém případě – trochu zvláštní. U práce s obsahem s vysokým dynamických rozsahem HDR už jsou přednastavené možnosti výrazně vyšší a pokud videosignál obsahuje metadata v HDR10 nebo v HLG, monitor je přečte a reprodukci přiměřeně optimalizuje.

U obrazovky typu OLED, ať je určena pro cokoli, hodně záleží na tom, jak je děláno její čistění, resp. odstraňování tzv. zbytkového obrazu (více speciální článek). Tady je to vyřešeno jinak než u televizorů a nejsem schopen posoudit, zda je to dobře nebo špatně (musím Eizu věřit). Volba v menu nebo nějaké automatické čistění obrazovky po uvedení do pohotovostního režimu tu není a Foris Nova používá dvě metody, jak se s tím vypořádat: Wobbling (Screen Shift) známý z plazem a ABL (Automatic Brightness Limiter). Tato metoda nedovolí, aby byla v případě zobrazení bílé plochy po celé ploše obrazovky překročena úroveň jasu cca 40% maximální hodnoty 330 cd/m2, čímž se má výrazně (až 100x) prodloužit doba nutná pro vznik „paměťového“ efektu. Funkce zvaná Screen Shift pak podle výrobce zajišťuje v určitém pevně nastaveném časovém intervalu pravidelné „posunutí“ celé obrazovky o jeden pixel ve vertikálním a o jeden pixel v horizontálním směru. Obě metody se vzájemně doplňují a jsou permanentně zapnuty, čímž nemá docházet (u jakéhokoli druhu vstupního obrazu) k potřebě výše zmiňovaného čistění od zbytkového obrazu.

Hodnocení Eizo Foris Nova vidíte výše. Já jen doplním, že už pár let hledám monitor podle mého gusta a tenhle je skoro – až na zvuk – přesně takový, jaký potřebuji. Jak to tak vypadá, zase skončím u značky Eizo. Tedy až na něj za pár desítek let :) našetřím….

Nohu podstavce lze libovolně naklopit a vždy drží.

 

Tabulka vlastností

 

Zde vidíte, jak vypadá menu nastavení na obrazovce notebooku; je skutečně malinkaté…. Celé menu je pak, pro srovnání, vytaženo vlevo nahoře.

 

 

Číst 2329 krát Naposledy změněno pátek, 07 srpen 2020 11:33

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.