pondělí 27 květen 2024
Text Size

Mobilní telefon Samsung Galaxy A31 (test): výborná volba pro většinového zákazníka a za slušnou cenu

Není nejdražší ani nejlevnější, má výborný displej a výborné držení díky docela úzkému tělu. A konec konců konkurovat někdy může i vyšším „áčkovým“ modelům z vlastní stáje. Výrobce to místy trochu přepálil, tím lépe pro zákazníka. Foto: autor a Samsung

 

Hodnocení: 85 % 

  • pro: cena/výkon, výtečný displej, výborné držení, výtečné ovládání, zapnutí dvojím poklepáním (vypnout takto nejde), klasický výstup na sluchátka, pro někoho i podpora dvou SIM plus paměťová karta, zvládá USB OTG, vysoká kapacita akumulátoru, ale…
  • proti: …příliš se neprojevuje, pomalejší čtečka otisku prstu, někomu může chybět upozornění prostřednictvím LED

Můžete očekávat: elegantní a i přes obří úhlopříčku dobře se držící telefon navíc za dobrou cenu 7.299 Kč. Určen je pro běžné používání, tedy pro většinového zákazníka a pokud nepotřebujete honit vodu, provozovat nějaké náročné hry anebo mít v ruce skutečné „pádlo“, A31 vám nejspíše vyhoví a modrá barva je vysloveně nádherná! Pozor na baterku zapnutou přes systémovou aplikaci. Světlo se ani po 20 minutách samo nevypne.

Telefon zadní částí dolů. Jediná tlačítka jsou blíže k vám (hlasitost a zapnutí/vypnut), na opačné straně je místo pro SIM a paměťovou kartu. Jack pro připojení sluchátek je na spodní straně a nahoře vidíte pouze reset…

 

Galaxy A31, nebo také SM-A315G, je telefon nižší střední třídy (7.299 Kč), který se ovšem především kvalitou displeje může měřit i s dražšími přístroji třídy střední. Nadstandardně velký má i akumulátor s efektivní kapacitou 4.860 mAh, ale poměrně dost spotřebuje i když s telefonem si i při vyšším zatížení pro celodenní práci vystačíte (spíše ještě o půl dne déle).

Výrobce sice tvrdí, že… „řada Galaxy A vždy nabízela skvělý poměr ceny a výkonu…“, ale všichni víme, jak to se Samsungem je a že si za svou značku nechá pořádně zaplatit. Tady je to kupodivu znát výrazně méně a i když bylo minulý rok dosti „přeáčkováno“ (uváděla se řada modelů někdy se i překrývajících), tenhle patří k těm lepším a dokonce je znát i vyšší poměr ceny a výkonu, což je s podivem.

A31 dostanete v dosti štíhlém (šířka 73 mm) a výborně uchopitelném těle. V porovnání například se Samsung S10 Lite (12.000 Kč), který běžně používám, je to znatelně lepší, patrné je to i s mým druhým telefonem TCL PLex (5990 Kč). V době testu jsem měl doma ještě Samsung S20 (17.500 Kč), který je naopak o něco štíhlejší a ideální do dívčí či ženské ručky. Na moji spíše menší chlapskou ruku je ale už moc úzký. U S10 Lite mám pocit „že mám něco v ruce“, u A31 je to taková subtilnější pohodička.

V tomto ohledu se mi z nich pro mě zdá nejlepší.

Sestavu čtyř fotoaparátů podporuje jediné světlo blesku.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: návrh je klasický s nevyjímatelným akumulátorem a zadním víkem, stále ale na rozdíl od drahým modelů připojíte drátová sluchátka. Dvojice SIM a paměťová karta se zasouvají do obvyklého vozíku na levé straně. Zpracování bylo vynikající, počítejte ale s tím, že na hodně lesklé zadní straně je vše vidět, snadněji se poškrábe a dokoupení pouzdra je nutností.
  • Displej je vynikající, barvy na můj vkus až příliš živé, ale to se obecně líbí. Automatická regulace jasu někdy pracuje výborně, jindy nikoli (prostě normál). Čitelnost na přímém slunci nyní nejsem schopen posoudit, ale rozsahu jasu je značný, takže myslím, že na tom bude spíše nadprůměrně. Živé barvy trochu omezíte v Nastavení, Displej a Režim displeje. Osvětlení okraje (kvůli vytažitelným panelům) jde zapnout, jde také zvýšit citlivost displeje na dotyk. V zasuté volbě (Displej, Aplikace na celou obrazovku a pravé horní menu – Rozšířené nastavení), můžete mít displej bez výřezu obrazovky pro přední foťák.
  • Ovládání: softwarová tlačítka na spodní straně displeje jsou na můj vkus nepatrně nižší (menší), prohodit Zpět (levá nebo pravá strana) jde. Jinak je ale neupravíte (třeba negativně, apod.). Písmo jde dostatečně zvětšit, takže na menu uvidí pomalu každý.
  • Fotoaparát: celkem čtyři, vedle dalších je tu i makro a širokoúhlý s úhlem záběru 123 stupňů (více tabulka). V nastavení lze vybrat poměr snímku 16:9, o rozlišení se ale nic nedozvíte (je 4000 x 2250 bodů). Mj. je tu i volba Full, rozlišení je pak 4000 x 1800 bodů, tedy hodně podlouhlé. Zapnout jde skenování kódů QR, optimalizátor focené scény (vhodné např. pro dokumenty), ukládání do HEIF a snímky lze doplnit vodoznakem. U videa je také 16:9, rozlišení je Full HD či HD Ready. Je tu i volba „Celá“, což znamená 1920 x 864 bodů, a 1:1 (1440 x 1440 bodů). Video lze ukládat i do HEVC. Kvalita fotografií odpovídá ceně, možná je trochu nad ní, snímky jsou často příjemně nepřebarvené. Video slušně přeostřovalo (světlo/stín), opět příjemné sklony k přirozenému podání.
  • Aplikační kompatibilita byla výborná. Vyzkoušeny byly obvyklé aplikace IPTV/VoD, přehrávání muziky i videa z multimediálního serveru Synology DiskStation DS414j a také z USB flash paměti Kingston DataTraveler 80 (exFAT, USB-C, test zde) přes systém USB OTG (více zde…). Například HBO GO, Lepší.TV i Skylink Live TV pracovaly bez potíží, maximálně došlo k drobnému rozhození grafiky (Lepší.TV). Přehrávání ze serveru i přes USB-C (OTG) opět bez potíží, telefon externí paměť správně identifikoval a zobrazil soubory a adresáře. Jen vypsal, že ji dobíjí…
Tyto informace o akumulátoru jsou dosti užitečné, ale také zasuté. Musíte do volby „Péče o zařízení“ a ťuknout na Baterie. Doporučuji ještě se vydat do nenápadného pravého horního menu (tečky…) a nechat si ikonu „Péče“ umístit na mezi Aplikace. Pak si ji třeba můžete přidat na obrazovku, protože občasné spuštění optimalizace mobilu se také hodí. Čas do konce dobití se pravidelně objevoval až v závěru.

 

Jaký je? S výbornými funkcemi a překvapivě slušnou kombinací cena/výkon

Na závěr ještě pár věcí o kterých jsem se nezmínil…

K telefonu je nutné co nejdříve zakoupit pouzdro, ideálně „knížečku. Zadní strana se ráda špiní a poměrně lehce se odře, na displeji není žádná fólie a Samsung šetří. V ceně tak máte dobíječku, kabel a jednoduchá sluchátka. Je to zkrátka něco za něco.

Nejspíše ve snaze ulehčit život si sice v nastavení foťáku můžete vybrat například snímek 16:9, ale rozlišení se už nedozvíte, což je dnes bohužel u Samsungu obvyklé. Pokud se chcete rozlišení dovědět, pak jen metodou pokus – omyl, tedy vyfocením, přenosem do počítače a následným zjištěním například ve výtečném IrfanView. U natáčení videa kupodivu rozlišení stále je, což je tak nějak nepochopitelné. Nahrávky si můžete nechat ukládat do kodeku HEVC, varování Samsungu že je „pravděpodobně nebudete moci přehrávat v jiných zařízeních…“ je dnes poněkud mimo mísu.

O „velkém“ akumulátoru a relativně slušné, byť zcela neodpovídající výdrži už řeč byla. Nečekejte tak, vzhledem k dosti vysoké spotřebě mobilu, výdrž třeba dvoudenní. Co se týče dobíjení, Samsung sice píše, že „…půlhodina nabíjení dodá energii na celý den…“, ale…

Vyzkoušel jsem to s výtečnou dobíječkou Sencor SCH660, která má jednak běžné dobíjení přes konektor USB a jednak rychlodobíjení USB PD, a kompatibilní, přes konektor USB-C. Přes rychlodobíjení se baterie z naprosté nuly zvládla dobít za 2,5 hodiny, půlhodinka na celý den tedy těžko bude stačit, maximálně když budete mít všechno vypnuto a jas stažen na minimum. Čas do konce dobíjení mobil přímo na displeji nepsal, ale někdy ho najdete, zejména ke konci nabíjení, v nastavení (postup na snímku výše). Zde také můžete povolit, nebo zakázat, rychlé dobíjení, což pochopitelně občas nezaškodí i když je asi lepší rovnou mobil píchnout do „pomalé“ dobíječky. Čas udávaný pro dobití příliš přesností nevyniká, ale to je třeba brát s rezervou všude i když u podstatně dražších modelů se systém strefuje více.

Dobití s dodávanou dobíječkou (2 A, 10 W) z naprosto vybitého stavu (několikrát zapnuto a vypnuto, po připojení a náběhu 3 %, mobil spuštěn) trvalo taktéž kolem 2,5 hod. Po zapnutí a nastartování Galaxy A31 napsal, že pracuje s rychlým dobíjením a jakmile se po nastavené době vypnul, stav dobití ukazoval pouze na displeji, protože LED diodu nemá.

Vyzkoušel jsem i spolupráci s výtečným Bluetooth reproduktorem Sencor Sirius SSS 6400N (test zde) a vše proběhlo bezproblémově. Mobil oznámil spárování, aplikace SmartThings (kdy už ji Samsung konečně přestane všude cpát!) oznámila přesměrování zvukového výstupu. Muzika jela bez potíží jak ze serveru, tak přes USB OTG se zmiňovanou flash pamětí. Použit byl VLC a AIMP pro Android.

Jemný výřez předního fotoaparátu a elegantní zaoblené tvary. Rozměry displeje ale můžete stáhnout i pod ně…

 

Tabulka vlastností

Číst 2583 krát Naposledy změněno neděle, 17 leden 2021 16:28

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.