pátek 14 červen 2024
Text Size

IFA 2014: opět velká a zajímavější než jindy

Novinek byla celá řada, většina vystavovatelů byla v pohodě (až na prudící Samsung) a u řady stánků bylo cítit něco jako „novinkové nadšení“. A to nebylo ve vzduchu už hodně dlouho! Pro mě to značí jediné: krize konečně odešla.  

Foto: autor a archiv autora

 

Samsung si uřízl pořádnou ostudu, když po nabité tiskové konferenci neotevřel stánek a odkázal nás „na později“ s tím, že se na něj stejně dostanou jen ti se speciálním pozváním. Najal si na to dokonce nekompromisní strážné. Neoficiálně jsem se pak dozvěděl, že šlo o přímé nařízení z korejského ústředí a pán který mi to skoro omluvně sdělil na tom byl zjevně stejně jako já: naprosto nechápal, proč o novinářském dni Samsung nepouští a vyhazuje ze svého stánku novináře. Jak se nakonec ukázalo, nebyl v tom sám i když takto arogantně to nedělal nikdo koho jsem navštívil. Naopak! Kupříkladu u LG, Philipsu či Toshiby bylo vše v naprosté pohodě a tak, jak má být. 

Novinářský den je tu přece pro novináře a výrobce, aby se jim v klidu věnovali. Možná jsem ale jen naivní trouba, který žije v dobách před pěti, deseti lety, kdy by si nikdo nic takového nedovolil. 

 

Informace o dalších výrobcích najdete na Twitteru digirevue (odkaz se otevírá do nového okna), kde je i parádní klávesnice Logitech K480! A také v předchozích článcích zde a zde (nová okna).

 

Reportáž zaměřenou čistě na televizory, najdete na digizone.cz (odkaz se otevírá do nového okna).

 

 

 

LG Watch R: tady jsem prostě neodolal a musel jsem si je navléknout. Přišly mi sexy, na což nijak nedbám, ale hlavně: je to děsná vychytávka! No řekněte, poznali byste, že nejsou opravdové? Tedy s výjimkou Alice Yang, která mi tam jaksi vběhla...

 

 

Trendy sezóny 2014/15

  • Ultra HD (4K), včetně příjmu živě vysílaného (streamovaného) videa na vyžádání, kterému se říká VOD (Video On Demand). Zkrátka extra kvalitní on-line videopůjčovny.
  • Široká podpora kodeku HEVC/H.265 (více se dozvíte zde – nové okno) úzce související s výše uvedeným a také s novými televizními tunery pro DVB-T2. Kodek je efektivnější a zdá se, že vše směřuje k němu pro řadu příštích let. Vysílat by se s ním mělo i české DVB-T2.
  • Digihračky na tělo – hodinky, náramky, dokonce i sluchátka à la náhrdelník vysloveně jedou a veřejnost je přijímá velice pozitivně. 
  • Prohnuté televizory, a to především v podobě klasických LCD přístrojů vybavených někdy dokonce i velmi kvalitními panely typu IPS.

 

 

 

Stánek LG: klídek, pohoda, fotící se Asiaté, pokroucené LCD i OLED televizory a úplně kulaté hodinky s OLED displejem. Ale hlavně: ta atmosféra!

 

Pozornost u LG budil i flexibilní OLED displej i  když nebyl předváděn tak, jako na oficiálním videu na Youtube. Má úhlopříčku 46 cm (18ʺ) a možná s ním OLED splní to, co nám bylo slibováno u jiných zobrazovacích technologií. Všimněte si ale, že vysloveně srolovat nejde.

 

Naprosto pohodové LG

S chováním Samsungu ostře kontrastovalo chování LG a přiznám se, že jsem – opět o novinářském dni – šel na jejich stánek s jistými obavami a dokonce s nechutí.

Zbytečně!

Milý Korejec (opravdu!) si vzal vizitku a nonšalantně (to jsou věci!) mě poslal na stánek. Tam byla nejen možnost si vše osahat, ale ve vzduchu bylo vyslovené nadšení a vzrušení. Tady neprudil žádný bodyguard, vše bylo uvolněné a zcela pohodové. Musím říci, že mi LG hodně spravilo náladu! (Diky za to...)

Reportáž o televizorech najdete na digizone.cz a v pátek by ji měla doplnit zpráva o rozhlasových přijímačích pro DAB, tedy digitální rozhlas. Zde zmíním vše ostatní. Mimochodem LG budilo pozornost už u vchodu do stánku, kde před řadou apartně prohnutých OLED televizorů, které ovšem letos zajímali málokoho, pózovala přitažlivá kráska s dlouhýma nohama.

Celek však pozornost budil. 

Jak vidíte výše, někteří se i fotili…

 

 

Garmin Vívosmart jde dále než předchozí Vívofit. Zvládá už totiž komunikovat s mobilem. Na baterie vydrží až sedm dnů, zabudován je ale displej typu OLED, takže výrazně kratší provozní doba. 

 

Hodinky, náramky a jak dále?

Byla jich k vidění celá řada a pokud po něčem z toho toužíte, vedle vlastností si dejte pozor především na to, jak dlouho vydrží. Abyste nemuseli každý den s vaším chytrým mobilem dobíjet i hodinky, nebo náramek. Tohle je největší současný zádrhel a nejsem si jist, jestli je displej typu OLED tou správnou cestou. V každém případě největší pozornost budily LG G Watch R, které mají OLED displej zcela kulatý (čitelné by prý měly být i na přímém slunci, což se ale vyzkoušet nedalo) a pokud zvolíte patřičnou vizáž vypadají k nerozeznání od těch klasických. Navíc mají celoplastový řemínek, takže byste neměli mít potíže s alergií. Obsluhuje je Android Wear, propojení obstarává Bluetooth 4.0, krytí je IP 67 a akumulátor má 410 mAh s tím, že provozní dobu jsem se nedozvěděl. Stejně jako přesné uvedení na trh („někdy v průběhu 2015“).

Náramků a hodinek byla k vidění celá řada. Od lesa a podle mého tou správnou cestou, na to šel Garmin. Bohužel o něm ví málokdo a mé snahy o zápůjčku vyzněli zcela naprázdno. Jeho náramek Vívofit používá nikoli LCD či OLED ale elektronický inkoust, takže vydrží více než rok. Nově uvedený Garmin Vívosmart na tom je už bohužel jinak, takže má zabudován OLED displej, ale výrobce tvrdí, že prý s až sedmidenní výdrží. Zvládá také přes Bluetooth komunikovat s mobilním telefonem, takže vás vibrací upozorní třeba na příchozí SMS zprávu. Samozřejmě při všech obvyklostech, jako ušlé kroky, celková vzdálenost, kalorie, čas a datum, atd. K dispozici je ve dvou velikostech a pěti barvách a na trhu by měl být do konce roku za 169, resp. 199 € podle toho, zda bude mít měřič tepu či nikoli.

Dlouho čekáván je také fit náramek od Aceru, nicméně stále ještě není v plně funkční podobě. A to ani v zázemí stánku, kde byl vidět volně. U Aceru ale byly zajímavé jiné věci k čemuž se ještě dostanu. Více informací o Liquid Leap najdete zde, bohužel nic dalšího jsem nezjistil. 

Za pozornost stály i sluchátka à la šperk, resp. náhrdelník. Systém je jednoduchý. Dáte si je kolem krku a z nich vytáhnete maličkaté reproduktorky do uší. Jakmile skončíte s poslechem zase je necháte automaticky svinout. Musím říci, že tohle vypadá na o dost lepší systém, než veškeré snahy o nezacuchání přívodních šňůr. 

Na povedená sluchátka tohoto typu jsem narazil například u LG (Tone Infinim), kde posloužila i jako hands-free. Po dvou hodinách nabíjení by prý měla vydržet na minimálně 14 hodin hraní či telefonování. A to je hodně slušné!

Hledal jsem i takové, které by pracovaly bezdrátově i se samotnými reproduktorky, ale nenašel jsem je. V každém případě je možné „nákrční sluchátka“ rovněž označit za trend, a to za trend navýsost příjemný!

 

 

Šéfka značky Technics (považte – v Japonsku!) je jazzová pianistka (podívejte se na video zde – odkaz se otevírá do nového okna) a nadšení v jejím hlase se nedalo při uvádění audiofilských novinek přehlédnout. Ostatně radost z výtečného přijetí na tiskové konferenci je vidět i z fotografie. A co se uvádělo? Referenční SB-R1 (vpravo) a dostupnější C700. Dostupnější, znamená „pár tisíc“ euro.

 

Audio hlásí velký návrat

A také pořádně drahý! Jméno je Technics známo od roku 1965 a pamětníci pamatují :) své. I když myslím, že nikoli v těchto cenových relacích. 

SB-R1 je vysloveně referenční sestava mířící do nejvyšších audiofilských sfér. Představuje – podle slov, která zazněla na tiskové konferenci – kombinaci špičkové analogové a digitální techniky. Sestavu jsem slyšel v poslechové místnosti na klasice a byl to vskutku zážitek!

C700 zase cílí na velmi náročné zájemce, kteří požadují i „síťové audio“ a tato sestava by měla stát pod pět tisíc euro. Tohle ale přesahuje záběr digirevue.cz.

Doufejme, že se značce Technics návrat podaří a že uvede i něco dostupnějšího tak, jak jsme toho byli svědky v minulosti kdy proslula jako výrobce dražšího až drahého, avšak opravdu kvalitního zboží na které bylo spolehnutí a které dlouho vydrží. Ostatně můj více než dvacet let starý FM tuner „do věže“ by o tom mohl vyprávět. 

 

 

Philips Fidelio E5. Jedno zadní repro jsem na tom předním schválně nadzvedl. Zespoda byly vidět i dobíjecí kontakty, shora je šikovný úchyt.

 

Na zajímavou věcičku jsem narazil u Philipsu. Jeho Fidelio E5 má oddělitelné zadní reproduktory komunikující bezdrátově, které si pro poslech filmu hodíte za sebe. Po skončení, je zase jednoduše nasadíte na ty přední (viz foto), kde jsou i dobíjeny. Moc hezká myšlenka! 

 

 

Hi-Tube2 omotaný kolem řídítek. Od Hi-Fun…

 

Kuriozitou jsou i u nás prodávané výrobky italské firmy Hi-fun,a  to nejen v oblasti audia, ale především jako příslušenství k mobilům. Nyní dostanou posilu – flexibilní reproduktor Hi-Tube2 (80 €) o výkonu 2x 3 W a jak to vypadá, bude to stejná vychytávka, jako třeba telefonující rukavice. Vše je na mobil či tablet opět napojené bezdrátově, přes Bluetooth.

 

 

Acer R13 Convert zaujme především parádně vyřešením sklápěním (natáčením) LCD, které je na snímku dobře vidět.

 

Přenosné věcičky

Samsung přivezl své novinky o kterých jsem se ale už na digirevue.cz zmiňoval, takže pojďme k Aceru. Tady mě zaujaly dva notebooky. Jednak R13 Convert, který vidíte na snímku výše a jednak V17 Nitro. Ten měl parádní matný displej typu LCD IPS s úhlopříčkou 17ʺ, tedy 43 cm,  který můžete mít klidně i v rozlišení Full HD, navíc podporovaný grafikou Geforce GTX 850M. Klávesnice má samostatný numerický blok a vše je zabudováno do příjemně štíhlého těla. 

 

 

Toshiba Chromebook 2 je elegantní, štíhlá věcička s vytříbeným designem. Hmotnost je ovšem relativně poměrně vysoká (1,4 kg), výdrž na akumulátory ovšem vynikající – až 11,5 hodiny. 

 

Toshiba představila svůj Chromebook 2, který bude v prodeji během prvního čtvrtletí. Acer ho sice už má, ale pro změnu zase do konce roku nepočítá s jeho prodejem na českém trhu. Otázkou je, zda takovýto typ přenosného počítače našince zaujme. Troufnu si říci, že většina, možná drtivá většina z nás chce mít svá data u sebe doma, stejně jako aplikace. Což sice „Chromebooků“ jako takových částečně jde, ale primárně se bavíme o neustálé práci přes internetovou síť. Vraťme se ale k modelu od Toshiby.

Její Chromebook 2 má zabudován displej typu LCD IPS o úhlopříčce 13,3ʺ (34 cm), u rozlišení si můžete vybrat mezi HD Ready (1 366 x 768 bodů) nebo Full HD (1 920 x 1 080). Disk, jak je zvykem, zabudován není, k dispozici je pouze 16 GB místa na vnitřní (systémové) flash kartě plus 100 GB prostoru na Google Drive, tedy na vzdáleném datovém serveru. 

 

 

Panasonic Virtual Makeup rozhodně zapůsobil! Zatím je v prototypu, ale za pozornost stojí i samotný zrcadlový LCD displej.Pall Mall, aneb Odevšad něco

Zrcadlové LCD Panasoniku se spuštěnou aplikací Virtual Makeup vidíte už v úvodu reportáže. Tady jsem si dovolil posloužit mou maličkostí a nechat si trochu zúžit oči a opentlit je řasami. Závěrečné měření kvality pleti spolu s doporučením krému, jsem už ale odmítl. Panasonic hodlá „virtuálního vizážistu“ dotáhnout do výroby s tím, že některé věci si přes něj budete moci rovnou objednat. Mám pocit, že i v Praze je pár lepších studií, které by si mohli něco takového dovolit. V každém případě to působilo zajímavě, snímání kamerou vypadalo kvalitně (fotografie se ovšem moc nepovedla) a i obsluha byla jednoduchá. Vše navíc působilo překvapivě realisticky, a to se mi na tomhle systému líbilo nejvíce. 

Zmíním ještě jednu pikantnost: Na úvod tiskové konference Panasoniku jsme byli zavedeni do Japonska do městečka Fujisawa nedaleko Tokia. Zde je vybudováno něco ve stylu „Panasonic Smart Town“ v němž rodinné domky mají na střeše solární elektrické články, jezdí zde elektrická auta a nechybí ani dobíjecí stanice. Výsledkem je praktická soběstačnost. Alespoň v některých ohledech. Obdobné městečko jsem kdysi zahlédl v americké Nevadě prakticky uprostřed pouště a tohle je rozhodně zajímavý systém, jak si vše otestovat v praxi. Ne že by se mi – samozřejmě – nelíbilo platit za elektřinu státnímu Čezu. To se mi pochopitelně líbí!

 

 

Náhlavní souprava (sluchátka se vytahují) Oxa Be Together je štíhlá a elegantní a prý se dá i jednou stranou „připlácnout“ na mobil. A použít k vyhledání auta na parkovišti…

 

Hodně zajímavý Bluetooth „headset“ uvedla společnost Oxa na jejíž materiály jsem narazil v tiskovém středisku i když bohužel bez fotografií. Nabízí se v několika barvách, jde využít jak pro mobil, tak například pro rozšíření možností domácího audio systémů a používá Bluetooth čip verze 4.0 s dosahem až 15 metrů. Oxa Be Together se dobíjí jednoduše zasunutím do rozhraní USB a vydržet má pro až pět hodin muziky či až šest hodin hovoru. Hodně zajímavá věcička!

 

 

Parádně působící 4K přehrávač Media Player UHD 880 od Philipsu je postaven na operačním systému Android 4, pracuje s HDCP 2.2, kodeky HEVC (H.265) i H.264 a zvládá rovněž streamované Ultra HD. Zabudován je jak Ethernet (LAN), tak nejnovější Wi-Fi ac. Na trhu by se měl objevit na počátku příštího roku. 

 

 

Ultra HD kamera Panasonic HC-X1000 natáčí s maximálním rozlišením 3 840 x 2 160 bodů (až 50p, resp. 60p) a jak vidíte, předváděna byla v praxi. Zabudován je objektiv Leica Dicomar, f1,8-1,1, ke koupi by měla být zřejmě na přelomu měsíce. 

 

 

Technisat měl na stánku celou řadu digitálních rozhlasových přijímačů. Dobrou zprávou je, že se chystá dovoz celého sortimentu i k nám. byly tu i povedené televizory jejichž galerii najdete na digizone.cz. Fotografii DAB přijímače Classic (zcela nahoře), najdete zde.

 

 

Kupé Tesla – nádhera pro hodně movité. 

 

Na závěr jsem si nechal chuťovku: kupé Tesla vystavené na stánku Panasoniku. Parádně vypadá zvenku i zevnitř (je to samý displej), jen by mě zajímalo, jaký má zvuk. Třeba se dá navolit něco jako „BMW“, „Ferrari“, apod. Mimochodem na stánku Panasoniku bylo proto, že tahle firma jednak vlastní nějaké ty akcie automobilky a jednak pro ni dodává akumulátory a elektroinstalaci. O většině z toho jsem se ale už zmiňoval na Twitteru digirevue přímo z berlínského výstaviště.

 

 

Číst 5863 krát Naposledy změněno středa, 10 září 2014 15:47

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.